Giełda

Złoto było “aktywem minionego świata”! Teraz czas na BTC?

0

moneta BitcoinListopad 2020 roku był dla posiadaczy kryptowalut niezwykle sprzyjający. Tylko w ciagu minionego miesiąca cena BTC wzrosła bowiem o niemal 43 proc. przekraczając w ten sposób barierę 19 800 USD, co jest najwyższym poziomem w historii jego notowań. Na uwagę zasługuje także fakt, iż na notowaniach najstarszej z walut wirtualnych doszło do najwyższego miesięcznego zamknięcia w historii.

  • Po niemal trzech latach, BTC ustanowił nowe ATH
  • Cena BTC rośnie a notowania złota spadają
  • Bitcoin może wzrosnąć do 31 300 USD 

Bitcoin najdroższy w historii

Spoglądając na notowania Bitcoina zauważymy, że najstarsza w walut wirtualnych podrożała od marcowych dołków o niemal 416 proc. osiągając w ten sposób najwyższy poziom w historii. Oznacza to, że po niespełna trzech latach, Bitcoin wybił powyżej szczytów z połowy grudnia 2017 roku.

Na uwagę zasługuje fakt, iż rynek zakończył listopad na poziomie blisko 42 proc. wyższym niż grudzień 2017 r.

Tak znaczna aprecjacja BTC przyczyniła się do powstania rozważań nad tym, czy najstarsza z walut wirtualnych i największa z nich pod względem kapitalizacji będzie mogła pewnego dnia rywalizować ze złotem jako instrument zabezpieczający przed spadkiem siły nabywczej pieniądza (inflacją) i dywersyfikującym portfel.

Cena BTC rośnie 10-krotnie szybciej niż złoto

Spoglądając natomiast na notowania złota zauważymy, że jego wartość spadła w listopadzie o 5,43 proc. powiększając zasięg trwającej od sierpnia deprecjacji do 14,38 proc. Na uwagę zasługuje także fakt, iż cena złota wzrosła od początku roku o 17,12 proc. a BTC aż o 175,12 proc.

Eksperci rynkowi zwracają uwagę, że jeżeli inwestorzy zaczną przenosić swój kapitał z rynku złota do BTC, którego kapitalizacja wynosi niespełna 362 miliardy dolarów, tj. zaledwie 3,1 proc. wartości rynku złota, oznaczałoby to zmianę w strategiach dywersyfikacji portfeli wielu inwestorów z Wall Street.

– Złoto było naprawdę bezpiecznym aktywem minionego świata i pokolenia wyżu demograficznego – powiedział Jean-Marc Bonnefous, były dyrektor funduszu hedgingowego, który teraz inwestuje na rynku kryptowalut. Jego zdaniem, złoto jest teraz zastępowane przez zautomatyzowane aktywa, takie jak Bitcoin.

BTC wzrośnie do 31 300 USD

Obecna kapitalizacja Bitcoina stanowi zaledwie 3,1 proc. kapitalizacji rynku złota. Według Jamesa Butterfill’a, stratega w CoinShares, gdyby wzrosła ona do 5 proc., cena najstarsza z walut wirtualnych powinna wzrosnąć do 31.300 dolarów w porównaniu z około 19 500 USD obecnie.

– Bitcoin ugruntowuje swoją pozycję wiarygodnego magazynu wartości – powiedział Butterfill dodając, że jest to szczególnie atrakcyjne w czasie bezprecedensowej, luźnej polityki pieniężnej. Z tych powodów inwestorzy naturalnie porównują go do złota.

Ekonomiści zwracają uwagę, że Wall Street traktuje obecnie Bitcoina w sposób o wiele poważniejszy niż miało to miejsce podczas szczytu pamiętnej hossy z 2017 r. Sanford C. Bernstein strateg Inigo Fraser-Jenkins uważa, że Bitcoin nie zastąpi złota, ale jest miejsce dla obu tych aktywów.

Autor poleca również:

Kolejne 5 milionów w BTC z ataku na Bitfinex przetransferowane

Previous article

Bitcoin głównym celem cyberprzestępców w 2021 roku, wynika z raportu

Next article

More in Giełda

You may also like