News

Visa chce CBDC działającego bez dostępu do internetu

0

VISA była ostatnio szczególnie aktywna w przestrzeni kryptowalut. Firma uruchomiła nowe inicjatywy, które mają pomóc w adopcji cyfrowych walut. Najnowsza propozycja spółki mogłaby przynieść ogromne korzyści dla kryptowalut, w szczególności dla aktywów wydawanych przez rządy.

CBDC bez dostępu do internetu

VISA opublikowała dokument badający możliwości wykorzystania cyfrowych walut banku centralnego (CBDC) w środowiskach działających całkowicie off-line. Zatytułowany „Towards a Two-Tier Hierarchical Infrastructure: Offline Payment System for Central Bank Digital Currencies” dokument, przedstawia propozycję systemu płatności offline, który pozwoli rządom na jeszcze bardziej płynne korzystanie z CBDC.

W dokumencie tym VISA przyznała, że CBDC stają się coraz bardziej powszechne we współczesnym ekosystemie finansowym, ponieważ coraz więcej krajów rozważa możliwość przeniesienia swoich suwerennych walut do przestrzeni cyfrowej. Jednakże, choć firma pochwaliła taką tendencję, wskazała także na potrzebę możliwości przetwarzania transakcji w trybie off-line.

Aby to osiągnąć, VISA zaproponowała system łączący infrastrukturę klucza publicznego z technologią open source. Wydawca kart kredytowych wyjaśnił, że oba elementy umożliwią użytkownikom wysyłanie komunikatów o transakcjach bez konieczności podłączania się do Internetu.

Odbiorcy mogą wysyłać podpisane komunikaty o płatnościach w trybie offline do autoryzowanego dostawcy portfeli z gwarantowanym rozliczeniem tych transakcji w celu pobrania środków z systemu płatności offline.

Procesor płatniczy dodał, że system CBDC w trybie offline stworzy doświadczenie podobne do tradycyjnej gotówki. Jednak zamiast mieć papier w kieszeni, użytkownicy nadal będą korzystać z zalet cyfrowego, szybszego przetwarzania płatności. System ten mógłby być kluczem do osiągnięcia głównych celów CBDC – ubankowienia społeczeństwa i stworzenia bardziej dynamicznej gospodarki.

Jak przyznała VISA, wszystko to jest nadal przedmiotem badań. Póki co nie napisano jeszcze żadnego kodu dla takiego systemu, a prace jeszcze się nie rozpoczęły.

VISA nie jest pierwsza

Ten innowacyjny pomysł Visy, nie jest do końca nowatorski. Różne kraje od miesięcy pracują nad CBDC, a kilka z nich skupiło się właśnie na dostarczaniu usług bez połączenia z internetem.

W październiku producent telefonów komórkowych Huawei ogłosił, że jego nowe flagowe urządzenie, seria Mate40, będzie wyposażone w portfel sprzętowy na nadchodzącego cyfrowego, chińskiego juana. Jak wyjaśniono w ogłoszeniu, aktywo to będzie ważnym elementem chińskiej ewolucji cyfrowej, a ich portfel zapewni posiadaczom optymalną anonimowość.

Portfel będzie również wyposażony w funkcję podwójnych transakcji, co pozwoli użytkownikom na dokonywanie przelewów przez samo dotknięcie dwóch kompatybilnych telefonów. Funkcja ta będzie działać również bez połączenia z Internetem.

W podobnym kierunki idzie także Japonia. Bank Japonii ogłosił w październiku prace nad testami cyfrowego jena. Bank wyjasnił. że koncentruje się na dostarczeniu aktywa, które będzie funkcjonowało jako narzędzie płatnicze.

W raporcie wyjaśniono, że Bank pracuje nad wzmocnieniem zdolności CBDC do przetrwania awarii sieci. W kraju podatnym na klęski żywiołowe, które mogą spowodować brak dostępu do Internetu na kilka dni, Bank ma nadzieję stworzyć cyfrowego jana, który będzie działał nawet w przypadku „Siły Wyższej”.

Artykuł Visa chce CBDC działającego bez dostępu do internetu pochodzi z serwisu Bitcoin.pl – Bitcoin, kryptowaluty i technologia blockchain..

45 671 BTC o wartości 1 000 000 000 USD popłynęło przez blockchain

Previous article

Cyberpunk: czy pozew przeciwko CD Projekt jest zasadny? Ocenia ekspert prawa rynku kapitałowego

Next article

More in News

You may also like