News

Umowa handlowa między UE oraz UK w trudnym położeniu po spotkaniu w Brukseli

0

Umowa handlowa między UE oraz UK w trudnym położeniu po spotkaniu w BrukseliWielka Brytania zapowiedziała Unii Europejskiej, że ta powinna dokonać pewnych ustępstw, aby przełamać impas związany z negocjacjami nowej umowy handlowej, która miałaby zacząć obowiązywać wraz z rozpoczęciem nowego roku. Czasu na osiągnięcie porozumienia coraz mniej, a premier Wielkiej Brytanii oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej starali się dojść do porozumienia na spotkaniu w Brukseli.

  • Jeśli UK i UE nie dojdą do porozumienia do 31 grudnia, w życie wejdzie scenariusz “no deal”
  • Taka opcja rozwoju wydarzeń może wprowadzić chaos w handlu między UK i UE, potencjalnie przynosząc gigantyczne straty
  • Może się to przerodzić także w szok dla rynków finansowych, tym bardziej, że Londyn jest europejskim centrum finansowym.

Spotkanie Johnsona i von der Leyen bez rezultatu

Umowa handlowa między UK a UE zdaje się nadal tkwić w ślepej uliczce, podczas gdy pozostało już tylko 21 na sfinalizowanie negocjacji. Premier UK Boris Johnson oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, na środowym spotkaniu finalnie nie doszli do porozumienia i dali sobie czas do końca weekendu na dokończenie rozmów w sprawie ostatecznego kształtu współpracy między państwami po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie.

O progresie rozmów w czwartek rano wypowiedział się brytyjski Sekretarz ds. Spraw Zagranicznych, Dominic Raab.

– Wciąż jest nieco pola do rozmów, jednak kluczowe punkty sporne nadal pozostają istotne. – stwierdził Raab. – Sądzę, że niedziela jest ważnym momentem. Nigdy nie mówisz nigdy w tego typu rozmowach,ale uważam, że potrzebujemy jakiegoś finału negocjacji.

fpmarkets

Sekretarz dodał także, że głównymi punktami spornymi nadal pozostają kwestie połowów oraz zasady uczciwej konkurencji i to na nich skupiają się rozmowy. Jego zdaniem, to sprawy pierwszorzędne z punktu widzenia interesu Wielkiej Brytanii.

Zdaniem Borisa Johnsona, Brexit jest szansą dla Wielkiej Brytanii na posiadanie niezależnej i elastycznej gospodarki. Tego obawia się Unia Europejska, która chce kontynuować projekt wspólnego bloku, którego państwa razem stanowią niezwykle silną globalną gospodarkę i potęgę gospodarczą.

Zobacz również: Akcje CD Projekt w dół po premierze, ponad 1 mln graczy nad ranem na Steam

Kurs funta opada po wyznaczeniu tegorocznych szczytów

Kurs funta opadł w tym tygodniu już o ponad 1% i zdaje się, że sentyment zakładający niepowodzenie negocjacji miedzy UE i UK zaczyna coraz bardziej przybierać na sile w oczach inwestorów.

https://www.tradingview.com/x/b26h3ssv/

W czwartkowej sesji, funt tanieje już o 0,81% do 1,32871 dol., po tym jak jeszcze w zeszły piątek kurs GBP/USD wzbił się do tegorocznych maksimów na 1,35394 dol., które jednocześnie są najwyższym poziomem notowanym od maja 2018 roku.

Bez wątpienia wsparciem dla kursu jest także deprecjacja USD, a indeks dolara jeszcze na początku tego tygodnia wyznaczył nowe 2,5-letnie minima.

Autor poleca również:

Blok po 22 – 10 grudnia 2020: EUR/USD, Ropa WTI

Previous article

Activision tępi patologię. 6-letni esportowiec dostał bana podczas sesji na żywo

Next article

More in News

You may also like