News

Tesla wejdzie w skład S&P 500. Akcje mocno w górę przed sesją

0

Tesla wejdzie w skład S&P 500. Akcje mocno w górę przed sesjąAkcje Tesla Inc. wystrzeliły w górę o ponad 11% w handlu pozasesyjnym, bowiem już wkrótce spółka Elona Muska wykona olbrzymi krok w kierunku statusu “blue chip” po tym jak została mianowana do dołączenia w skład indeksu S&P500.

  • Tesla Inc. będzie spółką o największej kapitalizacji rynkowej w chwili dołączenia do S&P 500
  • Producent samochodów prawdopodobnie z miejsca stanie się dziesiątą największą spółką w indeksie.
  • W składa S&P 500 wchodzą także inni producenci samochodów: Ford i General Motors

Akcje Tesli w górę przed sesją na wieść o dołączeniu do S&P 500

Kurs akcji Tesli w notowaniach przedsesyjnych wzrósł aż o 11,75% do 455,97 dol. sugerując olbrzymią lukę na otwarciu wtorkowej sesji na NASDAQ. Za tak olbrzymią zwyżką kursu Tesli stoi informacja o dołączeniu w szereg komponentów indeksu S&P500 zrzeszającego 505 największych spółek notowanych na amerykańskim parkiecie.

Tesla wejdzie w skład S&P 500. Akcje mocno w górę przed sesją
Notowania Tesla Inc. na NASDAQ. Źródło: tradingview.com

Komunikat o włączeniu Tesla Inc. do S&P 500 został opublikowany w poniedziałek wieczorem zaskakując szereg inwestorów, którzy raczej nie spodziewali się takiego ruchu po komitecie, który we wrześniu odrzucił kandydaturę spółki do dołączenia w rangi indeksu. Tesla już po II kw. 2020 r. spełniła warunki, które miały zapewnić jej włączenie do elitarnego benchmarku poprzez spełnienie ostatniego i najtrudniejszego kryterium dla tak młodej firmy: osiągnięcie dodatniego zysku netto czwarty kwartał z rzędu.

Plus500

Było to nie lada osiągnięcie, szczególnie biorąc pod uwagę naznaczony pandemią niezwykle trudny kwartał, w którym główna fabryka we Fremont zamknięta była aż przez 6 tygodni. W rezultacie wrześniowej informacji o niewłączeniu Tesli do listy spółek wchodzących w skład indeksu wywołało załamanie kursu firmy Elona Muska z 418 dol. do 330 dol.

Tesla po opublikowaniu wyników za III kw. 2020 r. nadał spełniała warunki dołączenia w skład S&P 500 i decyzję gremium komitetu indeksu podjęło 16 listopada. Zatem, akcje Tesli oficjalnie dołączą do benchmarku 21 grudnia 2020 roku, czyli za nieco ponad miesiąc.

Zobacz również: Ropa naftowa WTI drożeje we wtorek na fali pozytywnych informacji o szczepionce na COVID

Inwestorzy byczo nastawieni do akcji Tesli sądzą, że włączenie w skład indeksu stworzy większy popyt na akcje spółki, co może wynieść kurs nawet do rekordowych szczytów. Teoretycznie, dołączenie do S&P 500 oznacza, że zarządzający pasywnymi funduszami, jak ETF, będą musieli zakupić akcje spółki Elona Muska, aby poprawnie zrebalansować portfele. Akcje o wartości około 100 mld dol. muszą zostać zakupione, aby zarządzający funduszami tego dokonali.

Ciężko jednak przewidzieć co naprawdę stanie się z akcjami Tesli. Być może, część inwestorów będzie chciała zrealizować zyski i miejsce będzie miał scenariusz na zasadzie: “kupuj plotki, sprzedawaj fakty”. Akcje Tesli podrożały o ponad 74% w sierpniu po ogłoszeniu wyników za II kw. 2020 r. kiedy rynek spodziewał się włączenia Tesli w skład S&P 500. Jak wiadomo, do tego nie doszło we wrześniu, a kurs spółki zakończył miesiąc ostatecznie niemal 14% na minusie.

Autor poleca również:

One More Game: Udana premiera Gemstone Legends

Previous article

Warren Buffet zainwestował 5,7 mld USD w branże medyczną. Kupił akcje Pfizera

Next article

More in News

You may also like