News

Ropa naftowa: zwyżka cen wyraźnie wyhamowała

0
Platforma wydobywcza ropy

Ropa naftowa: zwyżka cen wyraźnie wyhamowała Po paru dniach euforii wywołanej komunikatem koncernu farmaceutycznego Pfizer o dużej skuteczności szczepionki na Covid-19, na rynku ropy naftowej zwyżka cen wyhamowała. Początkowy entuzjazm związany ze szczepionką opadł w obliczu niepewności dotyczącej konkretnych możliwości jej wprowadzenia do powszechnego użytku. W rezultacie, inwestorzy na rynku ropy zwrócili uwagę na to, co pewne – a więc na powrót restrykcji związanych z pandemią i obniżony popyt na ropę naftową.

Kolejne tygodnie na rynku ropy z pewnością będą upływać na spekulacjach dotyczących możliwych działań OPEC+ w zakresie porozumienia naftowego. W tym tygodniu dodatkowo Algieria potwierdziła gotowość do obniżenia produkcji w razie potrzeby – jednak kluczowe były i tak wcześniejsze deklaracje ze strony władz Rosji oraz Arabii Saudyjskiej, czyli państw, które w największym stopniu decydują o kształcie porozumienia naftowego.

Wczoraj kartel OPEC obniżył prognozy popytu na swoją ropę naftową w 2021 roku. Według obecnych szacunków, w przyszłym roku popyt wzrośnie o 6,25 mln baryłek dziennie w stosunku do 2020 r. i wyniesie średnio 96,26 mln baryłek dziennie. To o 300 tys. baryłek dziennie mniej niż we wcześniejszej prognozie. Chociaż zwyżka w ujęciu rdr jest spora, to warto mieć na uwadze fakt, że w 2020 r. popyt na ropę naftową z OPEC prawdopodobnie łącznie spadnie o prawie 10%.

Modyfikacja porozumienia naftowego jest więc bardzo prawdopodobna, wręcz wydaje się nieunikniona. Taki scenariusz jest już jednak uwzględniony w cenach ropy. O tym, w jak dużym stopniu działania OPEC będą wspierać ceny ropy naftowej, zadecyduje więc głównie wielkość możliwych cięć wydobycia. Jeśli dotychczasowe limity produkcji ropy zostaną jedynie utrzymane, będzie to raczej rozczarowujący scenariusz, który będzie sprzyjał przecenom ropy – niemniej, potencjalne duże cięcia produkcji z pewnością pomogłyby stronie popytowej na rynku ropy, a przynajmniej utrzymałyby notowania w okolicach obecnych poziomów.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Autor poleca również: 

Poranny przegląd rynków – Szczepionka od Moderna, EBC nie obniży stóp proc.

Previous article

Apple powinno zainwestować na rynku bitcoina – uważa kolejny ekspert

Next article

More in News

You may also like