Giełda

Prognozy Comparic.pl na 2021 rok – kryptowaluty

0

Bitcoin osiągnie nowe ATH, Ether (ETH) okaże się hitem inwestycyjnym - prognozy 2021Czy bitcoin osiągnie nowe, historyczne maksima i czy w jego ślady podążą pozostałe z głównych kryptowalut takie jak Ether (ETH) lub XRP? W związku ze zbliżającym się końcem roku, redakcja Comparic.pl przygotowała swoje autorskie prognozy dla rynku cyfrowych aktywów, oceniając jak może wyglądać on w 2021.

  • Bitcoina oraz rynek kryptowalut może czekać nowa bańka spekulacyjna, jeżeli powtórzy się schemat z lat 2016-2017.
  • Sieć Ethereum ma szansę na dalszy, dynamiczny wzrost popularności, a kryptowaluta ether może stać się hitem inwestycyjnym równie dużym co samo BTC.
  • Jednym z głównych tematów 2021 r. będą niezaprzeczalnie cyfrowe waluty banków centralnych, czyli CBDC, które mogą zmienić obraz współczesnych finansów.

Cena bitcoina osiągnie nowe ATH?

To, co najbardziej ożywia dyskusję w gronie inwestorów na rynku krytowalut, to przyszła cena bitcoina. Ostatni kwartał br. wiązał się z istnym wysypem tego typu prognoz. Powiedzmy to sobie szczerze – mniej już bardziej wiarygodnych. Większość ze znanych twitterowych analityków wie swoje: bitcoin za rok będzie kosztował X razy więcej niż dziś. Czy faktycznie tak będzie?

Odpowiedź jest “zaskakująca” – nie wiadomo. Jeśli schemat z lat 2016-2017 faktycznie się powtórzy, czeka nas nowa bańka na kryptowalutach. Dziś wydaje się to prawdopodobne. Tyle że pamiętajmy o jednym – poprzednie bańki na bitcoinie miały miejsce w czasie dobrej koniunktury na “starych” rynkach. Czy dziś – w dobie kryzysu gospodarczego – kryptowaluta faktycznie zachowa się niczym cyfrowe złoto? Rok 2020 częściowo udzielił nam już odpowiedzi, ale to dopiero inwestorzy, którzy będą obracać BTC w kolejnych miesiącach postawią (lub nie) przysłowiową kropkę nad “i”.

Ethereum hitem inwestycyjnym

Czarnym koniem w wyścigu na rynku kryptowalut może okazać się też ether. Platforma Ethereum przechodzi poważną reformę – Ethereum 2.0. Sprawi ona, że sieć będzie działać sprawniej, będzie cechowała się większą przepustowością i przede wszystkim sprawi, że kopanie ETH przejdzie na model Proof-of-Stake, który przełoży się na mniejszą podaż ETH na giełdach. Przy tym samym (lub większym) popycie na tę kryptowalutę, doprowadzi do z pewnością do skoku ceny za pojedynczego coina. Do tego skok kursu może napędzić kolejna fala DeFi.

Rok 2021 będzie stał po znakiem ETH? To nawet bardziej realne, niż cena bitcoina po 150 000 USD.

Cyfrowe waluty banków centralnych i firm

Właściwie to już pewne: Diem (wcześniej Libra) Facebooka wystartuje początkiem 2021 r. Cyfrowa waluta największego portalu społecznościowego świata może rozpocząć nowy trend na rynku dot. emisji korporacyjnych e-walut. Jeśli projekt wypali, na rynku wcześniej czy później pojawią się inicjatywy Google czy Amazona.

Mało tego, zapewne już w 2021 r. Chińczycy będą mogli płacić cyfrowymi juanami. Testy mają już miejsce w kilku miastach Państwa Środka. To wielce prawdopodobne, że nowa waluta Ludowego Banku Chin ujrzy światło dzienne wcześniej, niż sądzimy.

Z kolei ponoć już w styczniu ma zapaść decyzja o starcie prac nad e-euro. Tylko USA nie kwapią się to rozpoczęcia emisji zdigitalizowanego dolara. Zupełnie jakby mocarstwo zapadło w dziwny jak na tak niespokojne czasy sen.

Blockchain

Właściwie ten akapit można byłoby przepisywać w takich podsumowaniach od trzech lat. Technologia blockchain na dobre weszła do mainstreamu. Znajduje też zastosowanie w coraz szerszym spektrum spraw: od walki z koronawirusem, przez logistykę, rejestrację praw autorskich, po gry. Rok 2021 może i nie będzie przełomowy, ale będzie kontynuacją trendu.

Wszystkie prognozy redakcji Comparic.pl dla poszczególnych rynków i klas aktywów dostępne będą na dedykowanej stronie Prognozy 2021.

Autor poleca również:

Wzrost cen złota zagrożony przez rosnącą popularność Bitcoina

Previous article

Bitcoin (BTC) będzie kosztował milion dolarów, uważa Sylwester Suszek z BitBay

Next article

More in Giełda

You may also like