News

Prognozy Comparic.pl na 2021 rok – Indeksy USA

0

Okres bożonarodzeniowy jest zazwyczaj czasem podsumowań oraz prognoz przed rozpoczęciem kolejnego roku. W związku z tym Redakcja Comparic.pl postanowiła przygotować zestaw własnych projekcji dla głównych klas aktywów. W minionym tygodniu przedstawiliśmy już nasze prognozy dot. rynku kryptowalut, walut, akcji i GPW oraz ropy naftowej i złota. W ciągu najbliższy dni przedstawimy także zestawienia, w których znaleźć będzie można spojrzenie na to jak kształtowały będą się notowania kursu złotego oraz niemieckiego indeksu DAX. W poniższym artykule przyglądamy się natomiast amerykańskim indeksom.

  • Pandemia wstrząsnęła rynkiem akcji
  • Na przestrzeni lutego i marca amerykański indeksy zaliczyły kilkudziesięcio procentowe spadki
  • Amerykańskie indeksy wzrosły od początku roku od 6,61 proc. do 43,27 proc.

Pandemia nie zakończyła hossy na Wall Street

Kończący się 2020 rok był niezwykle interesujący i z pewnością zapisze się na kartach historii jako okres o ponadprzeciętnej zmienności. Dla wielu inwestorów był to trudny czas, choć za uwagę zasługuje, że wiele osób osiągnęło bardzo wysokie stopy zwrotu z inwestycji.

Analizując zmienność na notowaniach trzech najpopularniejszych indeksów USA zauważymy, że wszystkie z nich wzrosły na przestrzeni ostatnich 12. miesięcy, przy czym kurs indeksu Dow Jones wzrósł jedynie o 4,61 proc, S&P 500 o 13,67 proc. a Nasdaq aż o 43,27 proc.

Warto podkreślić, że wspomniane wyżej wzrosty obrazują zmienność od początku roku. Uwzględniają one więc rownież spadki, które miały miejsce w lutym i marcu br.

Przypomnijmy bowiem, że zmienność na rynkach finansowych była w minionym roku zdominowana przede wszystkim przez pandemię koronawirusa, która przyczyniła się do powstania najpoważniejszego kryzysu gospodarczego od lat, co z kolei zmusiło decydentów politycznych do natychmiastowego podjęcia radykalnych działań.

Tylko w ciągu miesiąca od drugiej połowy lutego do drugiej połowy marca, notowania indeksu Nasdaq osunęły się o 32 proc., S&P 500 o ponad 35 proc., Dow Jones o ponad 38 proc.

Licząc zaś od tych dołków, wzrosły one do dziś odpowiednio o niemal 92 proc. (Nasdaq), 69 proc. (S&P 500) oraz blisko 66 proc. (Dow Jones).

Rynki finansowe rosną na zgliszczach gospodarki 

Nie to jest tu jednak najważniejsze. Na uwagę zasługuje bowiem fakt, iż mimo fatalnego stanu światowej (w tym również amerykańskiej) gospodarki, która w dalszym ciągu odczuwa i prawdopodobnie jeszcze przez pewien czas odczuwać będzie skutki pandemii, nastroje wśród inwestorów są nad wyraz optymistyczne. Notowania amerykańskich indeksów nie tylko odrobiły bowiem lutowe i marcowe spadki, lecz wzrosły do najwyższych poziomów w historii.

Światowa gospodarka wstanie z kolan

Mimo, że w ostatnich dniach rozpoczęły się już masowe programy szczepień, to jednak eksperci wskazują, że zanim uda się zaszczepić odpowiednio dużą część populacji, minie jeszcze kilka miesięcy. Wiele osób wskazuje więc, że na początku przyszłego roku światowa gospodarka prawdopodobnie będzie się zmagać z trzecią falą pandemii, a trwałego ożywienia gospodarczego spodziewać możemy się dopiero w drugim półroczu 2021 r.

Spoglądając natomiast na notowania amerykańskich indeksów dostrzec można, że wszystkie z nich znajdują się w trendach wzrostowych i prognozowanie jakiegokolwiek większego spadku byłoby tu niczym innym jak próbą wróżenia z fusów. Na ten moment nie ma bowiem żadnych przesłanek wskazujących za zbliżającym się końcem aprecjacji.

Wręcz przeciwnie, wymienić moglibyśmy tu nawet grupę spółek, które na obecnym kryzysie mogą tylko zyskać. Chodzi tu przede wszystkim o spółki technologiczne, które idealnie pokazały w minionym roku, że potrafią przystosować się do szybko zmieniającego się świata.

Pandemia z pewnością na trwałe zmieni zachowania wielu osób. Już pojawiają się bowiem badania wskazujące jak wiele osób zrobiło w ostatnim czasie swoje pierwsze zakupy przez internet. Osoby te deklarują również, że po zakończeniu pandemii, w dalszym ciągu będą korzystać z tej formy robienia zakupów. W tym miejscu wspomnieć można także o pracy zdalnej, która z pewnością zostanie z nami na dłużej. Fakt ten sprawia, że spółki z branży technologicznej mają przed sobą prawdopodobnie kolejne kwartały hossy.

Biorąc jednak pod uwagę, że zarówno Dow Jones, S&P 500 jak również Nasdaq znajdują się obecnie na najwyższych poziomach w swojej historii, niemożliwe wydaje się określenie potencjalnego zasięgu dla ich dalszej aprecjacji.


Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Koreański fundusz wyprzedaje się akcji amerykańskich gigantów

Previous article

Kurs dolara pod presją przez reflację w 2021 r., uważa ING

Next article

More in News

You may also like