News

Poniedziałek przynosi kontynuację tendencji z końcówki ubiegłego tygodnia (Świat walut)

0

W poniedziałek zwyżki na rynkach akcji oraz kontynuacja osłabienia dolara na szerokim rynku. Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • USA bez narodowego lockdownu
  • Wciąż brak postępów w rozmowach ws. stosunków po Brexicie
  • Najmocniejsze waluty G-10 dzisiaj to korona norweska i Antypody
  • Przedstawiciele Węgier grożą zawetowaniem wieloletniego projektu budżetu UE i pakietu ratunkowego

EURUSD: wątek veta ogranicza wzrosty

Mimo trudnej sytuacji wokół COVID-19 inwestorzy za pozytywną upatrują informację o braku zaleceń do przygotowania się na poważniejszy lockdown w USA, chociaż pewien niepokój budzą wzajemne animozje pomiędzy obecną, a nową administracją USA, co może utrudniać efektywny przepływ istotnych informacji.

W efekcie decyzje zapadają na szczeblach lokalnych – kolejne kroki rozważają władze Nowego Jorku, a takowe podjęli już decydenci w stanach Waszyngton, Oregon, oraz Kalifornia – oznajmił ekspert BOŚ.

Rynki nie przejmują się spekulacjami o tym, że obecna administracja USA na odchodne zamierza nasilić restrykcyjną politykę wobec Chin –  możliwe są dalsze obostrzenia wobec tamtejszych firm, oraz sankcje wobec partyjnych funkcjonariuszy. Nie są jednak planowane dalsze kroki wobec Tajwanu i może dlatego większej reakcji na rynkach nie widać.

Inwestorzy oczekują też, że administracja Bidena będzie prowadzić bardziej wyważoną politykę wobec Pekinu, chociaż są to nadzieje oparte na skąpych deklaracjach – dodał.

W Europie uwagę może przyciągać wątek Brexitu, po tym jak doradca premiera Johnsona, Dominic Cummings podał się do dymisji wcześniej, niż spodziewano. Był on obok Johnsona jednym z architektów kampanii Brexitu z 2016 r., ale jego rezygnacja nie ma bezpośredniego związku z ostatnim impasem w rozmowach z UE.

Zapewniono, że nie wpłynie ona na przebieg rozmów handlowych, chociaż te posuwają się bardzo wolno – ze strony unijnej cały czas napływają doniesienia, że niewiele się dzieje w kluczowych sprawach i szanse na wypracowanie kompromisu w najbliższych dniach są nikłe. Mimo tych doniesień funt pozostaje względnie stabilny – podkreślił.

Najmocniejsze waluty G-10 dzisiaj to korona norweska i Antypody (tradycyjnie już w sytuacji większego apetytu na ryzyko).  Na szerokim rynku liderami są południowoafrykański rand i meksykańskie peso, a traci turecka lira, korygując umocnienie z zeszłego tygodnia.

Dzisiaj przedstawiciele Węgier powtórzyli, że zawetują wieloletni projekt budżetu UE i pakiet ratunkowy, jeżeli nie zostaną usunięte z niego zapisy wiążące wypłaty środków z przestrzeganiem reguł praworządności. W zeszłym tygodniu podobne sygnały napłynęły też od Polski.

Ten wątek ogranicza dzisiaj wzrosty EURUSD, który rano przetestował okolice oporu przy 1,1865. Wydaje się jednak, że przy utrzymaniu pozytywnego sentymentu na rynkach globalnych, bardziej prawdopodobny jest ponowny test dzisiejszych maksów, niż zejście poniżej 1,18 – podsumował.

Zobacz również inne audycje:

WIG20 zyskał w poniedziałek 2,84%. Allegro straciło na zamknięciu aż 4,6%!

Previous article

Kurs funta spadnie w najbliższym czasie do 1,2920 USD – prognozuje Commerzbank

Next article

More in News

You may also like