News

Polska na czele niechlubnego rankingu! Mamy najwyższą inflację w UE

0

Plik banknotów o nominale 100 złotych (PLN) zwniięty gumkąEuropejski Urząd Statystyczny (Eurostat) opublikował najnowsze dane dotyczące dynamiki wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych w strefie euro, Unii Europejskiej oraz poszczególnych krajach członkowskich. Z raportu tego wynika, że inflacja w Polsce jest najwyższa w całej Unii Europejskiej.

Inflacja w Polsce najwyższa w UE

Według metodologii unijnej (HICPI*), ceny dóbr i usług wzrosły w październiku br. w stosunku do października 2019 r. aż o 3,8 proc., co jest najwyższym wynikiem w Europie.

Z raportu Eurostatu wynika, że roczna stopa inflacji w całej Unii Europejskiej wyniosła 0,3 proc. W tym samym czasie, w strefie euro odnotowano deflację. Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w grupie 19 państw członkowskich UE, których walutą jest euro spadły średnio o 0,3 proc.

Eurostat wskazuje także, że w porównaniu z wrześniem, roczna inflacja spadła w piętnastu państwach członkowskich, pozostała stabilna w dwóch, a wzrosła w dziesięciu.

Najniższą inflację odnotowano w Grecji (-2,0 proc.), Estonii (-1,7 proc.) i Irlandii (-1,5 proc.). Najwyższą inflację odnotowano natomiast w Polsce (3,8 proc.), na Węgrzech (3,0 proc.) i w Czechach (2,9 proc.).

Warto tu jednak zwrócić uwagę, że roczna inflacja na Węgrzech i w Czechach spadła z odpowiednio z 3,4 proc. oraz 3,3 proc. raportowanych przed miesiącem, podczas gdy dynamika wzrostu cen w Polsce utrzymała się na niezmienionym poziomie.

Czytaj dalej >

Kapitalizacja osiągnęła ATH, a Bitcoin nie. Dlaczego?

Previous article

Kurs bitcoina wyrażony w dolarze amerykańskim osiągnął najwyższy poziom od grudnia 2017 r.

Next article

More in News

You may also like