News

Platforma Rocki sprzedała pierwszy token z prawem do tantiem utworu muzycznego

0

Platforma Rocki, która służy do strumieniowego przesyłania muzyki i korzystająca z blockchaina oraz kryptowalut, sprzedała właśnie na aukcji swój token zapewniający właścicielowi aż 50 proc. udziału we wszystkich tantiemach generowanych przez strumieniowo odtwarzany utwór.

Cotton Eyes

Token Rocki odpowiada utworowi zatytułowanemu „Cotton Eyes”, który został wydany wyłącznie na tej platformie przez maltańskiego producenta progresywnego house’u, Guya J.

Token z prawem autorskim opartym na standardzie ERC-721 został sprzedany na aukcji wraz z tokenem ERC-1155, umożliwiając zwycięskiemu oferentowi strumieniowe przesyłanie utworu za darmo. Oba tokeny zostały sprzedane za pomocą zdecentralizowanego protokołu aukcyjnego Bounce.finance za łącznie 40 etherów, czyli obecnie ok. 26 000 USD.

Guy J powiedział, że od początku był zaintrygowany tego typu koncepcją.

Zawsze interesowały mnie nowe technologie i usługi muzyczne, które zapewniają artystom nowe źródła przychodów i zwiększają zaangażowanie fanów – stwierdził rozmawiając z mediami.

Z kolei dyrektor generalny i współzałożyciel Rocki, Bjorn Niclas, opisał swoją koncepcję tantiemu jako nowe źródło przychodów dla artystów, która w założeniu ma napędzać różne formy zaangażowania fanów muzyków.

Niezależnie od początkowej wielkości publiczności, artyści mogą wykorzystać istniejącą swoją bazę fanów dzięki wprowadzeniu u siebie Music NFT – powiedział.

Platforma Rocki dopiero startuje, ale może pochwalić się już ciekawymi danymi. Np. umieszczono już na niej aż 30 000 utworów wielu niezależnych artystów. Jednak platforma wciąż nie uruchomiła publicznego dostępu do pełnej wersji Beta. Założyciele twierdzą, że funkcja zostanie uruchomiona „wkrótce”.

Blockchain na rynku muzycznznym

Branża muzyki tanecznej coraz częściej eksperymentuje z niewymienialnymi tokenami. By daleko nie szukać, wystarczy przypomnieć, że artysta elektroniczny deadmau5 współpracował przy dwóch premierach tokenów, jakie miały miejsce w zeszłym tygodniu.

16 grudnia deadmau5 wprowadził na rynek kolekcjonerskie tokeny hostowane na WAX Blockchain, z paczkami po 10 NFT w cenie 9,99 USD i paczkami 30 tokenów sprzedawanymi za 28,40 USD. Tokeny zostały wydane dzień po wypuszczeniu na rynek SuperRare NFT, pętli dźwiękowej z utworem autorstwa deadmau5.

Artykuł Platforma Rocki sprzedała pierwszy token z prawem do tantiem utworu muzycznego pochodzi z serwisu Bitcoin.pl – Bitcoin, kryptowaluty i technologia blockchain..

Bitcoinowi milionerzy | 150% w ciągu jednego dnia

Previous article

Rekordowa cena Bitcoina! Czy jeszcze spadnie? Teraz kolej na Ethereum.

Next article

More in News

You may also like