Technologie

Największy spadek trudności wydobycia BTC od 2011 roku

0

Bitcoin (BTC), w dniu 3 listopada odnotował największą negatywną zmianę trudności od prawie 10 lat. Dane z BTC.com pokazują, że we wtorek, trudność kopania Bitcoina została automatycznie skorygowana o 16%.

Wcześniej szacunki sugerowały, że korekta będzie wynosić około 13%. Jak się jednak okazało wyniosła ona 16% i była to druga najwyższa korekta w historii Bitcoina. Różnica była większa tylko w 2011 roku – 18%. Co ciekawe korekta dekadę temu, również nastąpiła pod koniec października.

Zmiany trudności odbywają się automatycznie co 2016 bloków i pozwalają Bitcoinowi pozostać „twardymi” pieniędzmi niezależnie od wszelkich czynników zewnętrznych wpływających na górników.

Taka redukcja motywuje większą liczbę górników do konkurowania o nagrody blokowe, co powoduje, że trudność ponownie zaczyna rosnąć.

W momencie pisania tego artykułu, szacuje się jednak, że kolejna korekta wyniesie znowu -16%. To wskazuje, że efekt wtorkowego wydarzenia nie został jeszcze odczuty.

Dla użytkowników, korekta w dół obniży opłaty, skróci czas wydobycia bloku, oraz zmniejszy ilość niezakończonych transakcji w mempoolu Bitcoina. Według szacunków Earn.com, optymalna opłata za transakcję Bitcoin cały czas pozostaje wysoka, na poziomie 80 000 satoshi (11 dolarów).

Cena BTC bez zmian

Komentatorzy pochwalili projekt Satoshiego Nakamoto za ochronę integralności sieci i funduszy.

W międzyczasie hash rate sieci BTC obrał zupełnie inny kierunek. Szacunkowe średnie wartości tygodniowe zaczęły z powrotem rosnąć.

Hash rate pozwala sprawdzić, ile mocy obliczeniowej jest dedykowane do walidacji transakcji Bitcoin. Tygodnie temu metryka znajdowała się na poziomie ATH, jednak w drugiej połowie października straciła około 25%.

Zmiana trudności nie miała wpływu na cenę BTC. Bitcoin cały czas utrzymuje się powyżej poziomu wsparcia 13-13,3 tys. dolarów.

 

 

Artykuł Największy spadek trudności wydobycia BTC od 2011 roku pochodzi z serwisu Bitcoin.pl – Polski Portal Bitcoin.

Pewien Włoch nielegalnie kopał ETH w oparciu o systemy informatyczne lotniska

Previous article

Przychody górników wzrosły do poziomu z przed halvingu

Next article

More in Technologie

You may also like