News

Marazm na rynkach. Winne Święto Dziękczynienia? – Świat walut Marka Rogalskiego

0
Banknoty różnych walut w tym m.in. PLN USD GBP

Dolar jest dzisiaj minimalnie silniejszy, całkiem dobrze radzi sobie euro. Co z kursem złotego, funta i franka? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • FED wolałby zmienić strukturę niż zwiększać program QE?
  • Spadają szanse na szybkie przyjęcie nowej umowy handlowej dot. Brexitu
  • Cięcie stóp procentowych przez EBC na posiedzeniu 10 grudnia jest mało prawdopodobne

Kurs euro (EUR/USD) narusza poziom 1,1930

Na rynkach widać marazm, co nie dziwi biorąc pod uwagę obchody Święta Dziękczynienia w USA, które wygaszają aktywność niektórych inwestorów z USA nawet do poniedziałku. Dolar jest dzisiaj minimalnie silniejszy, rano lekko w górę idą kontrakty futures na amerykańskie indeksy, co ma bardziej związek z dobrymi nastrojami w Azji.

Opublikowane wczoraj wieczorem zapiski z listopadowego posiedzenia FOMC nie dały dodatkowego impulsu rynkom. Członkowie FED wprawdzie zgadzali się, co do tego, że dodatkowe wsparcie w polityce monetarnej może okazać się konieczne, ale nie byli przekonani co do tego, aby się z tym spieszyć. Niektórzy zgłaszali nawet, że pole do zwiększania skali QE może być ograniczone, a bank centralny powinien bardziej się skoncentrować na zmianach idących w stronę zakupu obligacji z dłuższym terminem zapadalności – oznajmił ekspert BOŚ.

Dzisiaj całkiem dobrze radzi sobie euro – kurs EURUSD naruszył ważną techniczną barierę przy 1,1930. Trudno ocenić, czy ma to związek z oczekiwaniami związanymi z dzisiejszymi zapiskami Europejskiego Banku Centralnego, które powinny rzucić nieco więcej światła na to, jakie ruchy może wykonać EBC na posiedzeniu 10 grudnia.

Odrzucenie scenariusza cięcia stóp procentowych może jednak dodać nieco punktów euro na mniej płynnym rynku dzisiaj. Na drugim biegunie jest m.in. funt, gdzie spadają szanse na szybkie przyjęcie nowej umowy handlowej. Według Financial Times unijni decydenci rozważają zwołanie specjalnego szczytu w końcu grudnia, który miałby się zająć tematem porozumienia z Wielką Brytanią – dodał.

Notowania EURUSD naruszyły dzisiaj rano górne ograniczenie strefy oporu 1,1900-1,1930, co mogłoby otwierać drogę do ruchu w stronę 1,20. Niewykluczone jednak, że rynek może potrzebować do tego dodatkowego impulsu. Czy będą to zapiski z ostatniego posiedzenia EBC w listopadzie, jeżeli utwierdziłyby rynki w przekonaniu, że cięcie stóp procentowych na posiedzeniu 10 grudnia jest mało prawdopodobne?

Warto jednak pamiętać o tym, że członkowie EBC mogli też w dyskusjach zwracać uwagę na silne euro. A, zatem może będą to plotki związane z działaniami niemieckiej prezydencji w UE, która podejmuje działania zmierzające do wypracowania politycznego kompromisu skutkującego wycofaniem veta Polski i Węgier? Zobaczymy. Warto pamiętać o tym, że to słaby dolar na większości ustawień z walutami dyktuje tutaj trend, a nie fundamenty euro – podsumował.

Zobacz również inne audycje:

Gra Realpolitiks II w wersji EA od Jujubee S.A. po premierze! Rozmowa z prezesem Michałem Stępniem

Previous article

Kolejny zwolennik Bitcoina w rządzie Joe Bidena?

Next article

More in News

You may also like