News

Kursy walut: Dolar i euro jednak mocniejsze do złotego. Danske Bank podnosi prognozy

0
Witryna oddziału Danske Bank

Kursy walut: Dolar i euro jednak mocniejsze do złotego. Danske Bank podnosi prognozyJeszcze w listopadzie 2020 roku analitycy Danske Banku zakładali, że kurs euro uplasuje się na poziomie 4,40 zł, a kurs dolara spadnie do 3,67 zł do końca pierwszego kwartału bieżącego roku. Od tego czasu na rynkach doszło jednak do poważniejszych przetasowań, w efekcie czego instytucja zrewidowała swoje dotychczasowe projekcje i nie wierzy już w tak silne odbicie złotówki.

  • Obecnie Dnakse Bank zakłada, że pod koniec marca 2021 za euro będzie się płaciło 4,50 zł (o 10 groszy więcej niż wcześniejsza prognoza), a za dolara 3,69 zł (nieznaczny wzrost projekcji)
  • Instytucja zakłada również wyższe wartości EUR/PLN i USD/PLN w grudniu 2021, które mają wynieść kolejno 4,40 oraz 3,79 zł
  • Złotówce mają szkodzić przede wszystkim gorsze dane makroekonomiczne z Europy oraz ryzyko interwencji walutowej w wykonaniu Narodowego Banku Polskiego (NBP)

Kurs złotego ucierpi przez europejskie lockdowny oraz wolną dystrybucję szczepionek

Z raportu Danske Bank opublikowanego 28 stycznia 2021 roku wynika, że analitycy instytucji zakładają mizerny obraz sytuacji gospodarczej w Unii Europejskiej przez napiętrzające się lockdowny oraz wolniejszą od zakładanej dystrybucję szczepionek przeciwko Covid-19.

Polski złoty, zaliczany do walut rynków wschodzących, nie lub okresów, kiedy na rynku panuje niepewność (a takową wywołują wymienione powyżej czynniki). W takiej sytuacji mówi się o wysokiej awersji inwestorów do ryzyka (tzw. risk-off), kiedy szukają raczej bezpieczniejszych inwestycji. Ma to odbić się negatywnie na wszystkich walutach regionu EŚW, w tym polskim złotym.

Danske wspomina również o zapowiedzianych przez NBP interwencjach mających blokować presję na wzmacnianie polskiego złotego, co również niekorzystnie odbija się na prognozach przyszłych wycen złotówki.

Ostatecznie jednak ani problemu krajów zachodniej części UE, ani próby interwencji walutowych NBP nie będą w stanie nieprzerwanie blokować potencjału PLN. W efekcie, kurs euro i kurs dolara powinny ostatecznie tracić do polskiego złotego, osunięcia będą jednak mniejsze niż wcześniej zakładano.

– W Polsce bank centralny (NBP) również zwiększył nacisk na utrzymanie PLN po słabej stronie w stosunku do EUR. W tym sensie NBP zbliża się więc do gołębiego podejścia banku centralnego Węgier. Niemniej, trudno nam też dostrzec powody, dla których NBP miałby dążyć do dalszego osłabiania PLN. W związku z tym, w najbliższych miesiącach PLN będzie prawdopodobnie poruszał się lekko w bok, ale nasze analityczne nastawienie pozostaje w kierunku silniejszego PLN, gdyż oczekujemy, że globalna i polska gospodarka odnotują silniejszy wzrost od II kwartału i dalej – komentowali analitycy Danske.

Kurs euro w dół do 4,40 zł, kurs dolara czekać może odbicie?

Jak widać w poniższej tabeli, analitycy Danske Banku zakładają stopniowe obniżanie się wartości pary walutowej EUR/PLN w drugiej części roku, aż do poziomu 4,40 zł. Jednak w przypadku dolara po okresie konsolidacji na trochę niższych poziomach zakładane jest odbicie i powrót w okolice 3,79 zł.

Scenariusz ten ma pokrywać się z ogólnym umocnieniem dolara amerykańskiego na rynkach międzynarodowych, co uwzględniono również w wycenie w stosunku do pozostałych walut rynku EŚW zawartych w tabeli.

Tabela Danske Bank, prognozy walutowe

Kurs euro powinien utrzymywać się przy obecnych poziomach ze względu na słabość narracji odbudowy gospodarczej w Europie w krótkim terminie – komentowali analitycy Danske.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: eur usd kurs | notowania giełdowe pgnig | kryptowaluty wykresy | btc kurs wykres | mercator kurs akcji |

W ciągu ostatnich 50 lat wartość złota wzrosła ponad 46-krotnie. Dług federalny eksplodował

Previous article

Brytyjski Warren Buffett twierdzi, że akcje spółek technologicznych nie spadną

Next article

More in News

You may also like