News

Kurs XAU/USD z potężnym spadkiem. Brak powodów do wzrostu cen złota?

0

Kurs XAU/USD z potężnym spadkiem. Brak powodów do wzrostu cen złota? Bardzo słabo w drugiej części tygodnia zachowywały się notowania złota. Przede wszystkim jednak, na wykres zawitała mocno podwyższona zmienność. W tygodniu wiele się działo, głównie za sprawą polityków, a to doskonałe środowisko do dużych ruchów na złocie. Efekt jest taki, że po 5 wzrostowych tygodniach, cena XAU/USD wraca do spadków.

  • Silne spadki notowań złota w drugiej połowie tygodnia
  • Na tle ostatnich lat, kurs nadal na wysokim poziomie

W poniedziałek, a też we wtorek nic nie zapowiadało takiego zamknięcia tygodnia. Pierwszy tydzień roku zaczęliśmy od mocnego uderzenia popytu na złocie. Tym co przesądziło o powrocie do trendu spadkowego była polityka. Mimo, że uliczne zamieszki na dużą skalę w USA zostały niemal zignorowane przez rynki, to jednak już fakt wygranej w wyborczej dogrywce do Senatu przez Partię Demokratyczną już nie. Reakcja na złocie jest zaskakująca, gdyż wynik wyborów powinien osłabiać dolara w dłuższym okresie czasu.

Uderzenie podaży na kursie XAU/USD

Do całej układanki trzeba dodać słabe, piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. To pokazuje, że potrzebna jest dalsza stymulacja gospodarki, a więc zmiana władzy w USA przychodzi w doskonałym momencie, gdyż Joe Biden zapowiadał ogromne pakiety wsparcia. Włączając w to politykę FED, otrzymamy kontynuacją obecnych trendów, a więc podtrzymanie słabości dolara

gold

Nie oznacza to jednak prostego przełożenia na wzrosty na złocie. Przede wszystkim, trzeba mieć w pamięci to jak bardzo na skutek pandemii kurs złota wzrósł. Napędzały go zakupy banków centralnych (także NBP), jednak ostatnie raporty wskazują, że proces akumulacji złota się zakończył. Po za tym, skoro ogromne pieniądze pójdą na stymulowanie gospodarki, to być może warto inwestować np. w akcje spółek? Złoto nie jest już tak atrakcyjne jak na początku roku, nie tylko z powodu swojej wyceny, ale także z faktu zmiany sytuacji wokół pandemii (szczepionki). W tygodniu odpadł także ostatni czynnik wzrostu dla złoto jako bezpiecznej przystani czyli ryzyko polityczne. Prezydent Trump odchodzi w pokojowy sposób i kończy to temat zmiany w władzy w USA.

Autor poleca również:

Bitcoin umacnia się w wyniku słabości złota – twierdzi Jim Cramer

Previous article

Kurs euro ma wzrosnąć nawet do 1,26 dol. zdaniem Societe Generale

Next article

More in News

You may also like