News

Kurs XAU/USD w trendzie spadkowym. Mocny odpływ kapitału z ETF-ów opartych o złoto

0

Kurs XAU/USD w trendzie spadkowym. Mocny odpływ kapitału z ETF-ów opartych o złoto Notowania XAU/USD całkiem udanie weszły w kończący się tydzień, jednak druga połowa tygodnia należała już do strony podażowej. Dynamika odbicia w dół po okresie wzrostowej korekty, wskazuje że dynamika jest po stronie podażowej. Z jednej strony złoto traktowane jako bezpieczna przystań, może tracić z uwagi na rozpoczynanie programu masowych szczepień na koronawirusa. Z drugiej strony, złoto postrzegane jest także jako inwestycja mająca chronić kapitał przed inflacją. Tu pojawia się szansa na wzrostowe odbicia.

  • Duży odpływ środków z ETF-ów opartych o złoto
  • Podobne ruchy banków centralnych
  • Pojawienie się szczepionek osłabiło złoto

Spadek notowań złota z ostatnich miesięcy to efekt właśnie nadziei na wygaszanie pandemii. W tym czasie zaczęły napływać informacje z kolejnych firm o prototypach szczepionki i udanych testach. Wydaje się, że jest to bezpośredni powód odejścia od złota. Drugim powodem są ruchy głównych graczy na tym rynku. Dotąd banki centralne wielu krajów skupowały złoto, wywołują potężny rajd wzrostowy. Najnowsze dane mówią jednak o końcu tego trendu.

Także dane z tego tygodnia zaprezentowane przez World Gold Council dotyczące funduszy ETF opartych o złoto wskazują na bardzo duży odpływ środków z funduszy inwestujących w złoto. Odpływ był jednym z większych w historii, aczkolwiek trzeb przyznać, że w skali od początku roku, nadal notujemy wyraźny trend wzrostowy w przepływie kapitału. Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić czy to odpływ środków z funduszy będzie miał trwały charakter.

Nowy trend w kanale spadkowym

Wydaje się, że jedyną szansa dla złota jest inflacja w głównych gospodarkach. FED zmienił swoją politykę, tak że będzie akceptował jej wyższy poziom. Także konkretne działania oraz kolejne pakiety wsparcia gospodarki mogą inflację podnosić. Podobnie jest w Europie, gdzie EBC wydłuża program skupu aktywów, stopy procentowe są na niskich poziomach, a poszczególne państwa wspierają odbicie gospodarcze. Jeżeli pandemia ustąpi, a życie gospodarcze wróci do normy, inflacja może wzrastać, a to stwarza dobre perspektywy dla wzrostu cen złota.

xauusd

Wzrost inflacji to jednak temat na dłuższy okres. Na razie na rynkach panuje szczepionkowa euforia, co oznacza, że złoto może jeszcze przez jakiś czas pozostać w defensywie. Na wykresie mamy wyraźne odbicie po korekcie do czytelnego oporu. Ewentualna kolejna próba podbicia notowań może dobrnąć do okolic górnej krawędzi kanału spadkowego., który obejmuje całość trendu spadkowego.

Autor poleca również:

Prognozy redakcji Comparic.pl na rok 2021 – Rynek walutowy!

Previous article

Podsumowanie tygodnia na rynkach finansowych okiem Tomasza Piwońskiego

Next article

More in News

You may also like