News

Kurs funta wzrośnie do najwyższego poziomu od listopada 2015 r.

0

Wraz z początkiem nowego tygodnia, kurs funta zyskuje zarówno w relacji do euro, jak również do dolara amerykańksiego. Aprecjacja szterlinga odzwierciedla reakcję rynku na rozbieżności w programach szczepień przeciw koronawirusowi między Wielką Brytanią a Unią Europejską. W Zjednoczonym Królestwie zaszczepiono bowiem aż pięć razy więcej osób w stosunku do populacji niż w Unii Europejskiej.

  • Wielka Brytania szczepi ponad 4-krotnie szybciej niż UE
  • Kurs funta zyskuje w relacji do euro i dolara amerykańskiego 

Kurs funta wzrósł do najwyższego poziomu od 8. miesięcy 

Rozbieżność w tempie szczepień miedzy Wielką Brytanią a Unią Europejską sprawiła, że kurs pary walutowej EUR/GBP osunął się w minionym tygodniu poniżej 0,8830 GBP, co było najniższym poziomem od maja 2020 roku. Jeżeli tylko wsparcie to zostanie trwale pokonane, deprecjacja mogłaby być kontynuowana nawet do 0.8690 GBP.

EUR/GBP Daily

James Athey, dyrektor inwestycyjny w Aberdeen Standard Investments uważa, że różnice między dynamiką szczepień w UE i UK są jednym z powodów, dla których funt szterling nadal będzie zyskiwał na wartości. 

Przewiduje on, że w ciągu kilku najbliższych lat kurs funta wzrośnie w relacji do euro o ponad 21 proc. osiągając wycenę na poziomie do 70 pensów, co byłoby najniższym poziomem od listopada 2015 r. i jednym z najniższych od listopada 2007 r.

Wielka Brytania szczepi ponad 4-krotnie szybciej niż UE

Podczas gdy kryzys finansowy spowodowany wybuchem pandemii był na kontynencie jak dotąd mniej dotkliwy niż na wyspach, spekuluje się, że z powodu wolniejszych szczepień, Unia Europejska będzie wolniej wychodziła z paraliżujących gospodarkę blokad.

W Wielkiej Brytanii do tej pory zaszczepionych zostało już bowiem 8 proc. społeczeństwa, podczas gdy we wspólnocie jest to nieco ponad 1,5 proc. Oznacza to, że na każde 100 mieszkańców, w UK zaszczepionych jest już 8 osób, a w UE ponad 4 razy mniej.

– Wielka Brytania zaczęła imponować wprowadzeniem szczepionki – przyznał Jordan Rochester, strateg walutowy w Nomura International.

Autor poleca rownież:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs jsw | pgnig cena akcji | kursy walut w czasie rzeczywistym forex | dax index online | biomed lublin gpw |

Ultimate Games: Smuggler Simulator trafi na rynek w 2023 r.

Previous article

LPP wzrosło o ponad 5%, odreagowanie na amerykańskim rynku

Next article

More in News

You may also like