W obliczu sprzecznych trendów nie jest jeszcze jasne, w którą stronę podąży kurs funta (GBP) w najbliższej przyszłości. Na jego kurs wpływa dziś bowiem kilka różnych sił.
- Funt jak dotąd radzi sobie lepiej niż euro i dolar
- Brexit i pandemia wciąż powodują niepewność
- Co zrobi Bank Anglii?
Równanie z kilkoma niewiadomymi
Kurs funta pozostaje stabilny, jednak jego perspektywy nie są najlepsze. Problemem może być przede wszystkim kolejny, trzeci już lockdown. Wprawdzie przemysł i budownictwo nadal pracują, tym niemniej perspektywy wzrostu PKB bledną. Zakładane na I kwartał 2,5% wzrostu w ujęciu rocznym, ustępują miejsca bardziej prawdopodobnym 1,5-2%.
Jak zauważa CIBC (Canadian Imperial Bank of Commerce), sytuacja Banku Anglii jest trudna. Przed lutowym posiedzeniem Komisji Polityki Pieniężnej (MPC) wydaje się, że Bank zamierza uniknąć wejścia w obszar negatywnych stóp procentowych. Jednocześnie jednak musi wesprzeć słabnącą brytyjską gospodarkę. CIBC spodziewa się symbolicznego cięcia stóp o 0,1%. Powinno to pomóc gospodarce przetrwać w dostatecznej kondycji do drugiej połowy roku, kiedy to może zacząć się odbicie, powodowane skuteczną akcją szczepień i zmniejszeniem wpływu pandemii.
– Wtedy para GBP/USD powinna powrócić do poziomów, których nie widziano od początku 2018 r. – pisze CIBC.
Zdaniem analityków Rabobanku natomiast, gołębie podejście Banku Anglii wobec kursu funta może na razie obniżać notowania waluty.
– Na początku tego miesiąca panował byczy sentyment. Funt może nie nadążał za wzrostami walut surowcowych od początku roku, ale radził sobie lepiej niż dolar i euro. Jednak już teraz rajd GBP kończy się w reakcji na słabe wiadomości z gospodarki – uważa Rabobank
– Podtrzymujemy naszą prognozę, że w nadchodzących miesiącach para EUR/GBP będzie prawdopodobnie przedmiotem handlu w zakresie 0,88/0,89 zaś powrót do poziomu 0,87 może nastąpić dopiero w dalszej części roku. Naszym zdaniem jest jeszcze za wcześnie, aby były szczególne powody do optymizmu co do kursu funta – prognozują analitycy Rabobank.
Autor poleca również: