News

Kurs euro (EUR/USD) pokonuje 1,23, dolar nadal słaby

0

Kurs euro (EUR/USD) pokonuje 1,23, dolar nadal słabyPodczas środowej sesji na rynku nastroje są mieszane, co tłumaczone jest potencjalnymi obawami związanymi z konsekwencjami wygranej Demokratów w Georgii i uzyskaniem przewagi w senacie. Notowania kontraktu terminowego na S&P 500 cofają się tym samym nieco poniżej 3700 pkt., a dolar cały czas pozostaje w głębokiej defensywie wynosząc kurs EURUSD na dwuipółletnie szczyty powyżej 1.23.

Kurs dolara w dół. Rynek obawia się zwycięstwa Demokratów

Rynek zaczął się obawiać, że zwycięstwo Demokratów będzie prowadzić nie tylko do silniejszej stymulacji fiskalnej, ale i podwyżek podatków oraz zwiększenia regulacji. O ile ten element może obecnie bardziej faworyzować w USA tradycyjne sektory kosztem nowych technologii, to jednak dla utrzymania trendu wzrostowego na rynku akcyjnym powinien być neutralny lub pozytywny. Inwestorzy obawiają się, że sprawowanie kontroli przez Demokratów w obu izbach Kongresu będzie napędzać inflację i sprzyjać wzrostowi stóp procentowych.

Fed jednak już dawno zakomunikował przyzwolenie na wyższą dynamikę cen i nie prędko zacznie podnosić koszt pieniądza w USA. Szyki inwestorów popsuła dziś decyzja kończącego urzędowanie Trumpa, który zakazał dokonywania transakcji z ośmioma chińskimi platformami płatności elektronicznych w tym Alipay. Wczoraj jednak giełda w Nowym Jorku podjęła decyzję o utrzymaniu notowań 3 dużych chińskich spółek telekomunikacyjnych wbrew Trumpowi, co było pierwszym sygnałem, w którą stronę będą podążać amerykańsko-chińskie stosunki wraz z początkiem kadencji Bidena. Zatem i ten element w średnim okresie nie powinien mieć większego znaczenia.

Na rynku ropy naftowej notowania WTI dobijają do 50 USD za baryłkę po zaskakującej wczorajszej decyzji Arabii Saudyjskiej o dodatkowym zmniejszeniu wydobycia o milion baryłek dziennie w lutym i marcu. Złoto cały czas również utrzymuje dobrą passę i wychodzi powyżej 1950 USD za uncję zmierzając w kierunku listopadowego szczytu, do którego brakuje jeszcze kilkunastu dolarów.

Odpływ od dolara na nowe ekstrema wynosi również inne pary walutowe. Kurs AUDUSD dobija do 0.78, a NZDUSD do 0.73. Na rynku USDJPY widzimy natomiast poziomy poniżej 103 jenów za każdego dolara. Dziś w kalendarium uwagę należy zwrócić na usługowe wskaźniki PMI. Dane z Hiszpanii zaskoczyły już pozytywnie, niemniej jednak w momencie, gdy duża część punktów pozostaje zamknięta, wnioski płynące z publikacji wskaźników koniunktury w tym sektorze mogą być mylące. W USA dodatkowo poznamy raport ADP będący zapowiedzią piątkowych danych oraz protokół z ostatniego posiedzenia FOMC.

Rok 2020 w liczbach na GPW i NewConnect. Wig20 kończy rok blisko 8% pod kreską!

Previous article

Tetragon pozywa Ripple i żąda wykupu inwestycji liczonej w milionach USD

Next article

More in News

You may also like