News

Kurs dolara odwraca wyprzedaż. EUR/USD przy 1,2140

0

Kurs dolara odwraca wyprzedaż, futures na S&P500 traci prawie 0,6 proc.

Prezydent elekt Joe Biden będzie dążył do realizacji propozycji bodźców fiskalnych w wysokości 1,9 bln dol. Z tej kwoty około 1 biliona dolarów trafi bezpośrednio do osób fizycznych w ramach czeków stymulacyjnych o wartości 2 tys. USD i zwiększonych zasiłków dla bezrobotnych do III kwartału. Ponadto 400 mld USD na zarządzanie COVID-19 i 350 mld USD na pomoc dla władz stanowych i lokalnych.

Przy niewielu niespodziankach, które mogłyby zaskoczyć inwestorów, zwrócono uwagę na to, jaka część pakietu zostanie ostatecznie uchwalona przez Kongres i możliwość wzrostu niektórych podatków. Jest prawdopodobne, że wiele z przedstawionych kwot należałoby prawdopodobnie obniżyć co najmniej o połowę, aby uzyskać ponadpartyjne poparcie Senatu.

Rynki nie znalazły w nowym planie źródła do świeżego impulsu wzrostowego, a raczej przeszły do sprzedaży faktów po wcześniejszych wzrostach budowanych na oczekiwaniach wokół pakietu Bidena. Doniesienia o wzroście liczby zachorowań na COVID-19 w Chinach nie pomogły w kształtowaniu nastrojów w Azji. W piątek poinformowano o największej liczbie nowych przypadków COVID-19 w kraju od ponad 10 miesięcy.

Chiński Shanghai Composite jest lekko pod kreską, a japoński Nikkei225 stracił 0,62 proc.; koreański KOSPI dołuje o 2 proc.

Przed sesja w Europie kontrakt na DAX spada o 0,5 proc., a futures na S&P500 traci prawie 0,6 proc.

Na rynku walutowym pogorszenie nastrojów sprzyja umocnieniu USD, która odwraca czwartkową wyprzedaż wywołana komentarzami prezesa Fed. Powell stwierdził, że Fed nie będzie podnosił stóp procentowych w najbliższym czasie i odrzucił sugestie, że w niedalekiej przyszłości Fed może zacząć ograniczać zakupy obligacji.

Zmiany wśród walut G10 nie są duże. Pod presją są ryzykowne NOK, AUD i NZD. Stabilny jest USD/JPY na 103,75. EUR/USD pozostaje nisko przy 1,2140.

EUR/PLN na 4,5440 jest na poziomach zbliżonych do tych z wczoraj.

Ceny ropy podążają za zmianami wartości dolara i dziś rano WTI cofa się o 0,7 USD do 53,1 USD/b. Złoto dryfuje blisko 1850 USD/oz. Bitcoin traci dziś 1,7 proc. do 38 100 USD.

Autor poleca również:

Willy Woo: bitcoin (BTC) zdrożeje do 300 000 USD

Previous article

Biden proponuje pakiet pomocowy warty 1,9 biliona dolarów

Next article

More in News

You may also like