News

Kryptowaluty największymi perłami funduszy inwestycyjnych w 2020 roku

0

Kryptowaluty największymi perłami funduszy inwestycyjnych w 2020 rokuW obecnym roku amerykańskie fundusze inwestycyjne najwięcej zarobiły na akcjach spółek technologicznych oraz na wschodzących kryptowalutach, które najlepiej się obroniły przed skutkami pandemii Covid-19. Najgorzej wypadły fundusze stawiające na spółki naftowe i gazowe – odnotowały one spadki o prawie 100%, według danych z funduszu Morningstar.

  • Suma aktywów zainwestowanych w fundusze bazujące na kryptowalutach osiągnęły rekordowy poziom 15 mld dolarów
  • Najlepszy fundusz roku wzrósł o 333,7% do 9 grudnia bieżącego roku
  • Drugi i trzeci najlepszy fundusz roku najwięcej inwestowały w akcje spółek FANG

Fundusze oparte na kryptowalutach największymi zwycięzcami

Rok 2020 był dużym wyzwaniem zarówno dla światowych gospodarek, jak i funduszów inwestycyjnych, które musiały wybrać branże do ulokowania swojego kapitału, który wynosił w sumie ponad 21 bilionów dolarów. Większość akcji drastycznie spadła w marcu pod wpływem krachu na giełdzie, jednak znaczna ich część zdążyła już nadrobić ponad 60% swojej wartości. Z kolei rentowność obligacji przez większą część roku była bliska rekordowo niskiego poziomu po posunięciach Rezerwy Federalnej w celu powstrzymania rynków finansowych i utrzymania stóp procentowych na niskim poziomie.

Z perspektywy czasu, inwestorzy, którzy grali na ryzykownych aktywach, zostali pod koniec tego roku nagrodzeni. Najlepszy fundusz roku, Grayscale Ethereum Trust, który posiada m.in. Ethereum, czyli drugą co do wielkości kryptowalutę na świecie zaraz po Bitcoinie, podał, że do 9 grudnia bieżącego roku wzrósł o 333,7%.

Zyski funduszu zaczęły się pojawiać, gdy inwestorzy detaliczni zaczęli przerzucać swój kapitał na kryptowaluty. Ich rajd spowodował, że suma aktywów zainwestowanych w fundusze bazujące na kryptowalutach osiągnęły rekordowy poziom 15 mld dolarów, wzrastając tym samym z 2,57 mld dolarów na koniec 2019 roku.

Technologia wkroczyła do akcji

Technologia była kolejnym zwycięzcą pandemii – większość osób była zmuszona przenieść się ze swoich biur i pracować zdalnie w swoich domach, prowadząc interesy za pośrednictwem połączeń wideo. Bank of Montreal MicroSectors FANG+ 3X Leveraged ETN i Bank of Montreal MicroSectors FANG+ 2X Leveraged ETN – oba te podmioty wykorzystują dźwignię finansową do inwestowania w akcje technologii FANG (w skład grupy FANG wchodzą: Facebook, Amazon, Netflix oraz Google) odnotowały zyski w wysokości odpowiednio 301,9% i 201,9%, co czyni je drugim i trzecim co do wielkości funduszem roku do 9 grudnia.

Wśród aktywnie zarządzanych funduszy, które nie korzystają z dźwigni finansowej, najlepsze całkowite stopy zwrotu odnotowały: fundusz ARK Innovation ETF – 143,8%, a następnie 141,4% fundusz American Beacon ARK Transformational Innovation i 139,7% fundusz Morgan Stanley Institutional Discovery.

Fundusze te w dużej mierze spowodowały, że znaczna część aktywów zbliżyła się do swoich rekordowych szczytów i przyczyniła się do wzrostu indeksu S&P 500 o ponad 65% od swoich najniższych wartości, jakie osiągnął w połowie marca, kiedy duża część amerykańskiej gospodarki zamknęła się, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Ropa i gaz czarnymi owcami

Najgorzej wypadły fundusze obstawiające w dłuższej perspektywie czasu akcje ropy i gazu, które w tym roku spadły w wyniku załamania popytu. W kwietniu po raz pierwszy w historii, kontrakty terminowe na ropę osiągnęły ujemne wartości pod wpływem znaczących ofert krótkiej sprzedaży.

Fundusze takie jak: Direxion Daily S&P Oil&Gas E&P 2X ETF oraz Direxion Daily Junior Gold Miners Bear 2X ETF spadły odpowiednio o 97,3% i o 95,5%.

Najlepiej radzącym sobie w roku pod względem wyników funduszem obligacji podstawowych był natomiast amerykański fundusz obligacji strategicznych z 17,7% zyskiem. Ponad 43% portfelu tego funduszu składa się z obligacji Skarbu Państwa, co według Morningstar podwaja jego wagę, jeśli chodzi o indeks odniesienia. Jego wyniki były o około 18 punktów procentowych lepsze od najgorszego w tej kategorii, funduszu Putnam Mortgage Securities A.

Autor poleca również: 

NanoGroup zbiera oferty na produkcję pierwszej partii leków POLEPI

Previous article

Akcje XTB zyskują ponad 5%. KNF daje zielone światło do wypłaty dywidendy

Next article

More in News

You may also like