Giełda

Kopanie Bitcoina (BTC) niemal za darmo? Rosyjski gigant energetyczny otworzył farmę wydobywczą na Syberii

0

Kopanie Bitcoina (BTC) niemal za darmo? Rosyjski gigant energetyczny otworzył farmę wydobywczą na SyberiiBitcoin nie ma zbyt wiele wspólnego z efektywnością energetyczną. Tak naprawdę, są to dwie diametralnie przeciwne rzeczy. Chociaż może się wydawać, że wydobywanie BTC nie jest procesem wymagającym dużej ilości zasobów, w rzeczywistości pochłania ogromne ilości energii elektrycznej. Rosnąca cena Bitcoina tym bardziej powoduje zwiększenie zapotrzebowania na energię.

  • Wzrost cen Bitcoina skutkuje większym zapotrzebowaniem na energię elektryczną służącą do wydobywania kryptowaluty
  • Chiny dominują pod względem wielkości wydobycia kryptowalut
  • Rosyjski Gazpromnieft utworzył farmę wydobywającą BTC w pobliżu odwiertu naftowego na Syberii

Rosja wydobywa Bitcoina praktycznie bez kosztów energii elektrycznej

Dzięki rosnącej cenie Bitcoina, w tym tygodniu zużycie energii przez najstarszą kryptowalutę przekroczyło zużycie energii elektrycznej Pakistanu, który liczy sobie ponad 200 milionów ludzi.

Ten skok w wydobyciu Bitcoinów spowodowany jest gwałtownym wzrostem cen kryptowaluty. Wartość BTC podskoczyła o ponad 300% w 2020 roku. Jak wskazuje MarketWatch, może to sprawić, że Bitcoin będzie nie tylko bardziej energochłonny, ale także mniej energooszczędny, ponieważ skok cen „uczynił bardziej opłacalnym korzystanie z mniej wydajnego sprzętu”.

Nie tylko ślad energetyczny Bitcoina i wartość rynkowa są gigantyczne – jego ślad węglowy jest również niepokojąco duży. Jedno z badań, na które powołują się obrońcy BTC wykazuje, że prawie 75% Bitcoinów zostało wydobytych przy użyciu czystej energii. Niestety, raport ten został teraz poddany szczegółowej analizie przez innych badaczy, którzy stwierdzili, że te szacunki są mocno przesadzone. W końcu dwie trzecie całego wydobycia bitcoinów na świecie odbywa się w Chinach, gdzie ponad połowa krajowej energii pochodzi z węgla.

Na kolejnych miejscach pod względem wielkości wydobycia Bitcoina znajdują się Stany Zjednoczone, Rosja i Kazachstan.  Ranking ten może jednak wkrótce się zmienić, gdy Rosja zacznie grać o władzę w celu zwiększenia swoich operacji wydobywczych w przedsięwzięciu kierowanym przez Gazpromnieft, spółkę należącą do państwowego rosyjskiego giganta Gazprom, dziesiątego co do wielkości na świecie producenta ropy.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Według Yahoo Finance, Gazpromnieft niedawno rozpoczął operację wydobywania kryptowaluty przy jednym ze swoich odwiertów na Syberii, „odblokowując potęgę rosyjskich zasobów ropy i gazu na potrzeby wydobycia Bitcoinów”. Nowa rosyjska operacja wydobywcza będzie zasilana gazem ziemnym z pola naftowego położonego w regionie Chanty-Mansyjsk na północno-zachodniej Syberii, które ma własną elektrownię przekształcającą gaz w energię elektryczną.

Lokalizacja nowej rosyjskiej farmy górniczej oznacza również, że koszty operacji będą stosunkowo niskie. Zamiast płacić premię za korzystanie z energii z sieci, umiejscowienie kopalni kryptowaluty przy polu polu naftowym oznacza ​​stałe dostawy praktycznie darmowego gazu ziemnego. Teraz Chiny i Stany Zjednoczone muszą być gotowe na większą konkurencję ze strony Rosji.

Autor poleca również:

JP Morgan: Bitcoin rywalizuje ze złotem

Previous article

Cena srebra na drodze do ubiegłorocznych szczytów

Next article

More in Giełda

You may also like