News

Johnson: Istnieje “duże prawdopodobieństwo”, że UK i UE nie osiągną porozumienia

0

Brytyjski premier Boris Johnson przyznał w czwartek, że istnieje “duże prawdopodobieństwo”, iż Wielka Brytania i Unia Europejska nie zawrą nowego porozumienia handlowego, ale przysiągł zrobić wszystko, co w jego mocy, aby uniknąć burzliwego rozłamu w ciągu najbliższych trzech tygodni.

  • Boris Johnson nie wierzy w osiągnięcie porozumienia z UE
  • no-deal Brexit coraz bardziej realny
  • Wielka Brytania nalega na porozumienie w stylu australijskim a nie kanadyjskim

No-deal Brexit coraz bardziej realny

Dziś 11 dzień grudnia. Oznacza to, że do końca okresu przejściowego po Brexicie pozostało już zaledwie 21 dni. Jeśli do końca roku nie dojdzie do zawarcia umowy handlowej, Wielka Brytania będzie musiała stawić czoła wielu szkodliwym zakłóceniom oraz taryfom eksportowym. Pomimo wielomiesięcznych negocjacji, coraz mniej prawdopodobne wydaje się jednak, że obie strony osiągną porozumienie.

Chcąc zapobiec chaosowi, obie strony dały sobie czas do niedzieli na znalezienie kompromisu. Po spotkaniu z wysokimi rangą ministrami Johnson przyznał jednak, że obecna forma umowy handlowej, na którą jest w stanie zgodzić się Wspólnota nie działa na rzecz Wielkiej Brytanii.

– Musimy być bardzo, bardzo pewni, że teraz istnieje duże prawdopodobieństwo, iż będziemy mieli rozwiązanie, które bardziej przypomina australijskie stosunki z UE, niż kanadyjskie stosunki z UE – powiedział Johnson.

Przypomnijmy, że Australia, w przeciwieństwie do Kanady, nie ma kompleksowego porozumienia handlowego z UE, a jej handel podlega głównie taryfom celnym. Johnson wykorzystuje to porównanie, aby zasugerować, że porozumienie nie jest konieczne, chociaż  wymiany handlowe Australii z Europą stanowią jedynie ułamek tego, co podlega wymianie miedzy Zjednoczonym Królestwem a Wspólnota.

– Jesteśmy skłonni przyznać dostęp do naszego jednolitego rynku… ale warunki muszą być sprawiedliwe – powiedziała Johnson dodając, że jak dotąd nie udało się osiągnąć tej pięknej równowagi.

Brytyjski premier uważa, że “no-deal” nie byłby dobry, ale zły układ byłby jeszcze gorszy. Wskazał on także, aby społeczeństwo i przedsiębiorcy przygotowali się na perspektywę braku porozumienia. Równocześnie zobowiązał się jednak zrobić wszystko co w jego mocy, by do najgorszego nie doszło.

– Pojadę do Brukseli, pojadę do Paryża lub do Berlina albo gdziekolwiek indziej, aby spróbować dojść do porozumienia – przyznał.

Kurs funta odrzuca techniczny opór

Spoglądając na notowania pary walutowej GBP/USD zauważymy, że wskutek niedawnych wzrostów rynek dotarł w okolice niezwykle istotnego poziomu oporu, gdzie już kilka dni temu pojawiła się silna reakcja podażowa. Jeżeli tylko trwające od tego czasu spadki będą kontynuowane, w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy ponownego przetestowania linii tendencji wzrostowej.

Zapraszamy na bezpłatny webinar: 7 kroków jak zbudować swoją strategię inwestycyjną

GBPUSD Daily

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Kurs euro (EUR/PLN) traci do złotego po EBC. Bank będzie skupował (drukował) jeszcze więcej

Previous article

Milenialsi napędzą adopcję kryptowalut

Next article

More in News

You may also like