News

Forex G10 w tym tygodniu: Porozumienia jadą do domu na święta?

0

Kurs dolara nadal w dół przed świętami. Perspektywy EUR/USD i GBP/USDW miarę zamykania się rynków po burzliwym roku inwestorzy nadal koncentrują się na tym, czy politycy w Europie mogą przeciągnąć umowę Brexitową poza wyznaczony termin, a także czy Kongres może uniknąć zamknięcia rządu. Analitycy ING są nastawienie na postęp w obu tych kwestiach oraz utrzymanie się środowiska, w którym kurs dolara pozostaje „miękki”.

  • Dolar powinien w tym tygodniu utrzymać relatywnie niedźwiedzie nastawienie, a cel dla indeksu USD to 88,00
  • Na słabości dolara skorzysta m.in. kurs euro. Analitycy ING zakładają, że po obecnej korekcie spadkowej para walutowa EUR/USD odbije w okolice 1,25 w ujęciu miesięcznym
  • Z kolei funt może rosnąć do 1,38 USD, a para walutowa EUR/CHF podbijać nieznacznie w kierunku 1,09

Kurs dolara: próba uniknięcia zamknięcia rządu

Dolar w poniedziałek co prawda odbija, jednak w długim terminie dominuje trend spadkowy, częściowo napędzany przez Rezerwę Federalną, która niedawno powtórzyła swoje plany utrzymania kursu polityki i niezmiennych stóp do 2024 roku. Prawdopodobnie najbliższe wyzwania dla spadku kursu dolara nadejdą z Kongresu.

Kongres musi szybko głosować nad budżetem na rok fiskalny 2021, aby uniknąć długotrwałego zamknięcia instytucji (shutdown). Zatwierdzenie zarówno budżetu, jak i pakietu stymulacyjnego o wartości 750-900 miliardów dolarów w najbliższych dniach spotkałoby się z ciepłym przyjęciem ze strony inwestorów i utrzymaniem spadkowego tonu dolara.

Dane z USA w tym tygodniu to przede wszystkim grudniowe zaufanie konsumentów oraz listopadowe dane dotyczące dochodów i wydatków osobistych. Jeśli chodzi o te ostatnie, narracja opiera się na tym, że konsumenci szukają oszczędności, aby sfinansować konsumpcję, podczas gdy dochody spadają, ale wzrost wydatków może wzbudzić więcej wątpliwości co do konsumentów w USA w nowym roku. Ogólnie rzecz biorąc, podejrzewamy jednak, że do końca roku dolar nadal będzie dryfował w dół – komentowali analitycy ING.

Strategia PSV: Testowanie wczorajszego dołka - zakres 12.730/40 nadal broniony

Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół najpopularniejszych instrumentów na rynkach finansowych.

Kurs euro testował poziom 1,20. EUR/USD może teraz mocniej odbijać

W ostatnich tygodniach roku kurs EUR/USD osiągnął szczytowe wartości, a utrzymywanie się nad poziomem 1,20 nie wywoła większej reakcji ze strony Europejskiego Banku Centralnego.

– Być może uspokajające dla EBC są takie kwestie, jak: i) akcje europejskie nadal rosną i ii) rynkowe oczekiwania dotyczące inflacji w strefie euro nie zostały obniżone. Jeśli w najbliższych dniach uda się rozwiązać takie kwestie, jak amerykański bodziec/budżet i Brexit, spodziewalibyśmy się, że ten potężny trend niedźwiedzia dolarowego będzie nadal przenosił EUR/USD w kierunku kolejnego głównego celu, jakim jest 1,25 – twierdzi na początku tygodnia ING.

Kurs funta cały czas czeka na umowę w sprawie Brexitu

Transakcja handlowa między Wielką Brytanią a UE pozostaje głównym tematem rynkowym, pomimo niedzielnych doniesień dotyczących nowej mutacji Cocid-19 na Wyspach (które przełożyły się dziś na skromnie słabszego GBP).

– Naszym zdaniem poczyniono już znaczne postępy (wydaje się, że kwestia pomocy państwa została rozwiązana) i oczekujemy, że zostanie rozwiązana także kwestia (raczej polityczna) rybołówstwa. Podczas gdy harmonogram pozostaje niepewny (jesteśmy skłonni oczekiwać rozwiązania w ciągu weekendu, ale nie można wykluczyć dalszego opóźnienia w przyszłym tygodniu), ostateczne porozumienie powinno zapewnić skromny wzrost funta szterlinga. EUR/GBP ma spaść poniżej 0,89, a przy podbiciu EUR/USD sugeruje to przesunięcie GBP/USD do poziomu 1,38 w przyszłym tygodniu – komentował zespół ING.

Jak już od pewnego czasu twierdzą analitycy banku, postrzegają reakcję GBP na wynik negocjacji handlowych między Zjednoczonym Królestwem a UE jako asymetryczną, ze skromnym wzrostem w przypadku ugody, ale głębokim spadkiem w przypadku jej braku, ponieważ obecnie dość ograniczona premia za ryzyko jest wyceniana w GBP.

Jest to widoczne w krótkoterminowym modelu finansowej wartości godziwej (bez premii za ryzyko), jak również w pozycjonowaniu spekulacyjnym (przy czym wśród spekulantów instytucjonalnych prezeważają obecnie długie pozycje). Jest to bardzo spokojny tydzień na froncie danych w Wielkiej Brytanii, a negocjacje Brexitowe pozostają głównym motorem napędowym funta.

Kurs franka i Szwajcaria napiętnowane przez USA

Najważniejszym wydarzeniem ostatniego tygodnia było wskazanie przez Departament Skarbu USA Szwajcarii jako manipulatora walutowego, co zostało stanowczo odrzucone przez władze europejskiego państwa.

Mamy wrażenie, że Stany Zjednoczone nie czują, że Szwajcaria traktuje to zagrożenie wystarczająco poważnie i nie mogą już liczyć na blisko 50 miliardów dolarów rocznej nadwyżki handlowej z USA, interweniując przy tym mocno. Tego typu działania – zapobiegające uporządkowanemu dostosowaniu pozycji bilansu płatniczego poprzez przeciwstawianie się spadkowi kursu dolara – są dokładnie tym, do czego dąży Ministerstwo Skarbu USA. Jest to z pewnością niedokończona sprawa – pisano dalej w nocie ING.

Z dala od świata manipulacji walutowych, EUR/CHF będą napędzany przez rozwój Brexitu i wszelkie oznaki napływające z cotygodniowych danych o depozytach a vista w CHF, że Szwajcarski Bank Narodowy musiał przyspieszyć interwencję walutową. Biorąc pod uwagę niewielkie uprzedzenia co do zawarcia transakcji Brexitowej, ING opowiada się za przesunięciem kursu EUR/CHF do 1,09 w nadchodzących tygodniach.

Zobacz również:

Willy Woo: bitcoin może zdrożeć do 1 mln USD

Previous article

Kurs euro: Możliwa korekta na parze EUR/TRY

Next article

More in News

You may also like