News

Europa w obliczu podwójnej recesji. Euro najdroższe od 2,5 roku

0

Banknot o nominale 20 euro EUROdbicie produkcji w fabrykach w strefie euro ostygł w zeszłym miesiącu, gdy środki blokujące w dalszym ciągu szkodzą popytowi. To pozostawia region w tyle za wieloma azjatyckimi rywalami, których gospodarki ożyły w ostatnim czasie. W między czasie euro wzrosło do najwyższego poziomu od połowy 2018 r. przebijając we wtorek barierę 1,20 USD.

  • Aktywność chińskich fabryk przyspieszyła w największym tempie od dekady
  • Chińska gospodarka wraca do poziomu sprzed pandemii
  • Rządy i banki centralne są pod presją utrzymania lub przyspieszenia masowych programów stymulacyjnych

EBC: kolejna runda stymulacji monetarnej jest niemal pewna

Niemiecka gospodarka pozostaje potęgą w strefie euro, podczas gdy w Azji aktywność chińskich fabryk przyspieszyła w największym tempie od dekady, pobudzając wzrost regionalny. To znak, że druga co do wielkości gospodarka świata wraca do poziomu sprzed pandemii.

Perspektywy dla światowej gospodarki poprawiają się pomimo drugiej fali lockdownu, głównie dzięki ożywieniu w Państwie Środka, podała we wtorek OECD.

Jednak perspektywy pozostają bardzo niepewne, co sprawia, że ​​rządy i banki centralne są pod presją utrzymania lub przyspieszenia ich masowych programów stymulacyjnych.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde wyjaśniła na spotkaniu politycznym w zeszłym miesiącu oraz w przemówieniu, że kolejna runda stymulacji monetarnej w tym miesiącu jest niemal pewna.

Europa: sektor usług wyjątkowo słaby. Obawy o Brexit

Kurs euro do dolara europa kontynentStrefa euro jest na dobrej drodze do pierwszej od prawie dekady podwójnej recesji, według niedawnego sondażu Reutera przeprowadzonego wśród ekonomistów. Indeks menedżerów ds. zakupów IHS Markit spadł w listopadzie do 53,8 z 54,8 w październiku.

Produkcja nie jest taka zła, biorąc pod uwagę presję na gospodarkę. Głównie ucierpiały usługi, które silnie straciły na popularności – napisał Peter Dixon z Commerzbanku.

Fabryki w całej Europie ponownie zmniejszyły liczbę pracowników, chociaż bezrobocie w Niemczech spadło nieoczekiwanie w listopadzie, a optymizm poprawił się dzięki postępom w znoszeniu niektórych ograniczeń.

W międzyczasie brytyjskie fabryki odnotowały najszybszy wzrost od prawie trzech lat w zeszłym miesiącu, ponieważ gromadziły surowce i pospiesznie kończyły pracę, zanim nowe przepisy celne po Brexicie wejdą w życie 1 stycznia.

Wielka Brytania i UE nie osiągnęły dotychczas porozumienia w sprawie bezcłowego handlu, a nawet po zawarciu umowy wielu eksporterów obawia się długich opóźnień w portach z powodu nowych wymogów celnych.

Euro przebija kluczowy poziom. EUR/USD powyżej 1,20

Notowania pary walutowej wzrastają trzeci tydzień z rzędu i zdołały we wtorek przebić kluczowy poziom oporu 1,20, który od sierpnia stanowił główną przeszkodę dla kupujących. Tym samym kurs ma otwartą drogę do szczytu z 2018 roku w okolicach 1,2556. Z drugiej strony jeśli dzisiejsze przebicie nie okaże się trwałe, notowania mogą ponownie utknąć w konsolidacji cenowej 1,15-1,20.

fpmarkets
Kurs EURUSD na interwale dziennym,tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym,tradingview

Zobacz również:

WIG20 w górę: Święty Mikołaj w tym roku napędza swój rajd szczepionką

Previous article

Tygodniowy przegląd setupów od Niala Fullera, 1-4 grudnia 2020

Next article

More in News

You may also like