News

Euro w tym tygodniu będzie oscylować w przedziale 4,50-4,55 zł, uważa Credit Agricole

0
kurs euro, notowania EUR

Kurs euro (EUR/PLN)  będzie oscylować w przedziale 4,50-4,55 zł, uważa Credit AgricolePolski złoty czeka w tym tygodniu na dane z rodzimej gospodarki dotyczące PKB, które mogą mieć wpływ na przyszłą wycenę, uważają analitycy Credit Agricole. Jednocześnie są zdania, że w tym tygodniu kurs euro (EUR/PLN) nie opuści przedziału zmienności 4,50-4,55 zł, a ograniczona fluktuacja notowań będzie utrzymywała się w obawie o interwencję walutową Narodowego Banku Polskiego (NBP).

  • Credit Agricole prognozuje spadek PKB w 2020 roku o 3,1% w ujęciu rocznym
  • Jednocześnie instytucja podtrzymuje swoją projekcję dla kursu euro na koniec roku zakładając, że osunie się do 4,37 zł
  • Analitycy Credit Agricole widzą wyraźne ograniczenie presji na aprecjację złotego przez obecność NBP na rynku

Kurs euro do złotego w nastrojach konsolidacyjnych. EUR/USD może jednak zyskiwać

– W ubiegłym tygodniu kurs EUR/PLN wzrósł do 4,5372 (osłabienie złotego o 0,1%). Przez cały ubiegły tydzień kurs EUR/PLN był stabilny i oscylował wokół poziomu 4,53. W tym samym czasie obserwowany był spadek kursu EUR/HUF, co w znacznym stopniu wynikało z obniżenia globalnej awersji do ryzyka. Stabilizacja kursu EUR/PLN w warunkach spadku kursu EUR/HUF wskazuje, że istotnym czynnikiem ograniczającym presję na aprecjację złotego jest obecność NBP na rynku walutowym, który w ostatnich tygodniach interweniował w celu osłabienia złotego – komentowali analitycy Credit Agricole w najnowszym wydaniu Makro Mapy.

Na rynkach międzynarodowych widać natomiast słabość dolara amerykańskiego na czym ostatecznie ma korzystać euro. Co prawda para walutowa EUR/USD traci w poniedziałek, jednak jest to spowodowane publikacją słabych danych z niemieckiej gospodarki.

– W ubiegłym tygodniu mieliśmy do czynienia z osłabieniem dolara względem euro. Tym samym doszło do odwrócenia obserwowanego w ostatnich tygodniach spadkowego trendu dla kursu EUR/USD. Jest to spójne z naszą prognozą zakładającą dalszy łagodny wzrost kursu EURUSD do poziomu 1,22 na koniec 2021 r. – napisano dalej.

Wracając jednak do polskiego złotego, piątkowy wstępny odczyt PKB może chwilowo pogłębić osłabienie polskiego złotego, jednak na przestrzeni całego tygodnia ten nie powinien wychodzić ze swojej pięciogroszowej konsolidacji.

– (…) dane o PKB mogą oddziaływać w kierunku osłabienia polskiej waluty. Do wzrostu kursu EURPLN może przyczynić się również publikacja wstępnych danych o inflacji w Niemczech – komentuje Credit Agricole.

– Oczekujemy, że w tym tygodniu kurs EUR/PLN będzie kształtował się w przedziale 4,50-4,55. Jednocześnie uważamy, że w przypadku rosnącej presji na aprecjację złotego możliwe są kolejne interwencje walutowe NBP – napisano w podsumowaniu.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dolar kurs | dow jones kurs | gpw mercator | dax index | forum spółek giełdowych |

Kurs dolara australijskiego znów przy linii trendu

Previous article

Kurs dolara wraca do wzrostów w drugiej części dnia, komentuje Marcin Kiepas

Next article

More in News

You may also like