News

Dow Jones zaliczył najszybsze ożywienie po rynku niedźwiedzia od 30 lat

0

Dow Jones zaliczył najszybsze ożywienie po rynku niedźwiedzia od 30 latŚrednia dla indeksu Dow Jones osiągnęła w poniedziałek historyczne maksima pierwszy raz od lutego, kończąc okres spadków dla amerykańskich blue-chipów, które zostały mocno dotknięte pandemią COVID-19 w stosunku do swoich konkurentów z innych indeksów giełdowych. Według najnowszych danych, rajd i powrót do rynku byka był najszybszym od 30 lat. Średnio Dow Jones Industrial Average (DJIA) potrzebował 1483 dni, aby rozrysować nowe, historyczne maksima po wejściu w rynek niedźwiedzia.

  • Dow Jones w poniedziałek wrócił do swojego poziomu sprzed 12 lutego – było to najszybsze odrobienie strat tego indeksu od 30 lat
  • S&P 500 potrzebował 126 dni handlowych na odrobienie strat spowodowanych krachem na giełdzie, natomiast Nasdaq zaledwie 76 dni
  • Czynnikami mającymi wpływ na wzrost były informacje o szczepionce przeciw COVID-19 oraz wybory prezydenckie w Ameryce

Dow Jones potrzebował niespełna 191 dni handlowych do przebicia dawnego szczytu

W poniedziałek, Dow Jones Industrial Average zakończył sesję powyżej swojego poziomu z 12 lutego zamykając ją z wysokim wynikiem na poziomie 29 551,41. Dow potrzebował zatem 191 dni handlowych, aby odzyskać równowagę po spadku spowodowanym przez rynek niedźwiedzia. Jest to najszybsze odrobienie strat od 17 kwietnia 1991 roku.

Źródło: Market Watch

Ta seria jest niespotykanym jak dotąd odbiciem dla indeksu z blue-chipów, ponieważ średnio Dow Jones potrzebował 1483 dni na odrobienie strat od wejścia w rynek niedźwiedzia.

Dow Jones na tle S&P 500 oraz Nasdaq 100

Potencjalny rekord dla Dow Jonesa przyszedł jednak kilka tygodni po tym, jak konkurencyjne dla niego indeksy odbiły znacznie szybciej od tegorocznych dołków spowodowanych również przez pandemię COVID-19.

Indeks S&P 500 potrzebował 126 dni handlowych do odrobienia strat, zanim osiągnął swój rekordowy poziom 18 sierpnia – oznacza to najszybsze odbicie w historii tego indeksu. W międzyczasie indeks Nasdaq w ciągu zaledwie 76 dni handlowych w dniu 8 czerwca, wyznaczył nowy rekord od czasu krachu w marcu. Było to najszybsze odbicie tego indeksu od marca 2009 roku.

Jak dotąd, Dow Jones wzrósł o 60,5% licząc od 23 marca, S&P 500 o 62%, natomiast Nasdaq o imponujące 73% w tym samym przedziale czasowym. Odbicie DJIA nastąpiło również w momencie, gdy benchmark zbliża się do psychologicznego poziomu w postaci 30 000, co może również dać potwierdzenie bykom, że cała giełda znajduje się w zdecydowanym trendzie wzrostowym.

Główne czynniki wpływające na wzrosty największych amerykańskich indeksów

Posunięcia na rynkach akcji na początku tygodnia były przynajmniej częściowo spowodowane przez raport spółki Moderna, która oświadczyła, że jej eksperymentalna szczepionka przeciw COVID-19 jest skuteczna w ponad 94% przypadków. Doniesienia o szczepionce pojawiły się tydzień po tym jak Pfizer i BioNTech w dniu 9 listopada ogłosiły, że ich szczepionka była skuteczna w ponad 90%.

Wybory prezydenckie w 2020 roku były również wydarzeniem, które wpłynęło pozytywnie na wzrost wartości rynków finansowych. Poprzedni wiceprezydent Joe Biden wygrał z prezydentem Donaldem Trumpem w wyborach, które miały miejsce 3 listopada – być może był to czynnik łagodzący obawy na rynku związane ze spornym wynikiem, mimo że Trump odmówił przyznania się do porażki.

Autor poleca również:

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy cetryfikat. Szkolenie 18 listopada

Previous article

Blok po 22 – 17 listopada 2020: EUR/USD, GBP/USD

Next article

More in News

You may also like