News

Dolar nie był tak słaby od 32 m-cy. Euro (EUR/USD) pokonuje 1,22, funt (GBP/USD) testuje 1,35

0

Kurs dolara nie był tak niski od 32 m-cy. Euro (EUR/USD) pokonuje 1,22, funt (GBP/USD) testuje 1,35Wieczorna decyzja Rezerwy Federalnej nie będzie miała pozytywnego wpływu na dolara, a jego obecny spadek może się przedłużyć, jeżeli Kongres dokona znaczących postępów w sprawie pakietu stymulacyjnego w wysokości 748 miliardów dolarów, pisali analitycy ING w środowej nocie skierowanej do swoich klientów. W momencie gdy kurs dolara skupia się na polityce pieniężnej, na kurs funta wpływ mają informacje napływające z Twittera dotyczące, jak można się domyślić, negocjacji handlowych pomiędzy UK i UE.

  • Indeks dolara osuwa się w środę o 0,3% i pogłębia ponad 2,5-letnie dołki do głównych walut
  • Kurs euro po dobrych danych dotyczących PMI z europejskich gospodarek rośnie o 0,4%, a w jego ślady idzie kurs funta z podobną dynamiką aprecjacji
  • W efekcie, kurs euro pokonuje poziom 1,22 USD, a funt szterling wybija 1,35

Fed nie powinna przerwać spadków kursu dolara

Dolar nadal pozostaje na rekordowych minimach, a ING wątpi, że otrzyma jakiekolwiek wsparcie po dzisiejszym spotkaniu FOMC.

Nasz zespół z USA twierdzi, że centralnym elementem obecnego spadku kursu dolara jest pogląd, że: a) ożywienie będzie nadchodzić i że Fed odniesie sukces w podnoszeniu inflacji i b) Fed będzie utrzymywać stopy na rekordowo niskich poziomach do 2023 roku. Nie spodziewamy się, aby nowe prognozy FED podważyły tę narrację (nieznacznie podniesione oczekiwania co do wzrostu, brak istotnych korekt dot. oczekiwanych poziomów stóp) i skoncentrują się na wyjaśnieniach dotyczących zakupu obligacji – pisał zespół analityków ING.

ING nie spodziewa się, aby z funduszy federalnych wyłaniało się coś pozytywnego, a obecny łagodny spadek kursu dolara mógłby się przedłużyć, gdyby Kongres poczynił postępy w sprawie nowego, odchudzonego rachunku stymulacyjnego o wartości 748 mld dol. Pchnęłoby to indeks dolara w kierunku równego poziomu 90 pkt.

Kurs euro w górę dzięki PMI, funt skupił się na Twitterze

Dzisiaj rynek poznał wstępne dane PMI dla strefy euro, Niemiec i Francji. Poprawa w sektorze usług oraz pozytywnie zaskakujący wzrost w sektorze przemysłowym spowodowały, że euro w obliczu słabego dolara pokonało poziom 1,22 USD.

GBP skupia się natomiast na najnowszych doniesieniach z Tweetera, które pozornie wskazują na większe szanse na zawarcie umowy. Cienkie grudniowe rynki i wybicie istotnej strefy technicznej na poziomie 1,34-1,35 może wysyłać sygnały ostrzegawcze sugerujące dalszy wzrost w kierunku 1,37.

Autor poleca również:

Friz i EKIPA SA wchodzi w gaming. Akcje ALL IN! GAMES mocno w górę po informacji o współpracy

Previous article

Czego rynki oczekują od dzisiejszej decyzji Rezerwy Federalnej (Fed)?

Next article

More in News

You may also like