Z analizy raportu Commitment of Traders (COT) wynika, że fundusze hedgingowe powoli porzucają pozycje krótkie w dolarze kanadyjskim. Apetyt na ryzyko umacnia CAD, a spekulanci po raz pierwszy od 9 miesięcy przerzucają się na pozycje długie.
- Pozycje długie w dolarze kanadyjskim wzrosły w ostatnim tygodniu raportowanym w COT
- Kurs dolara kanadyjskiego umocnił się wobec USD do poziomów z 2018 r.
- Najwięcej pozycji krótkich w kontraktach na indeks dolara od 2011 r.
Spekulanci przechodzą na długą pozycje w dolarze kanadyjskim (CAD)
Wysoki apetyt na ryzyko wzmocni dolara kanadyjskiego, ale obecnie zakres dalszych zakupów Loonie jest, co zwiększa ryzyko korekty w pierwszym kwartale 2021 r.
Najnowsze dane COT opublikowane przez CFTC odnotowują bardzo ostry ruch w pozycjonowaniu dolara kanadyjskiego, w ostatnim tygodniu. Z danych wynika, że traderzy niekomercyjni utrzymywali pozycję długą netto w wysokości nieco ponad 10000 kontraktów na tydzień w porównaniu z pozycją krótką ponad 15700 w poprzednim tygodniu.
Był to ważny punkt odniesienia z pierwszą długą pozycją od początku marca, tuż przed eksplozją kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa na głównych walutach.
Dolar kanadyjski zyskał fundamentalne wsparcie w postaci większego apetytu na ryzyko i optymizmu wobec globalnego ożywienia w 2021 roku.
Kurs dolara amerykańskiego do dolara kanadyjskiego (USD/CAD) spadł do minimów nieco poniżej 1,2700 w połowie grudnia br. Dolar kanadyjski był wtedy najsilniejszy od kwietnia 2018 r.
Sprawdź warunki brokera. |
Utrzymujące się zyski Kanadyjczyka ostatecznie wymusiły kapitulację funduszy i agresywne pokrycie przynoszących straty krótkich pozycji.
– Nie jest to nic nadzwyczajnego w przypadku pary walutowej USD/CAD, która zazwyczaj obserwuje niewielkie przesunięcie pod koniec roku kalendarzowego. Największe ryzyko dla wzrostu dolara amerykańskiego wynika obecnie prawdopodobnie z kontekstu ryzyka – skomentował Scotia Bank.
Największe pozycje krótkie na dolarze od 2011 roku
Krótkie pozycje netto traderów niekomercyjnych w kontraktach terminowych powiązanych z indeksem dolara (ICE) wzrosły do najwyższego poziomu od marca 2011 r., zgodnie z najnowszymi danymi CFTC. Wskaźnik amerykańskiej waluty spadł w tym roku o ponad 6%, gdy inwestorzy odwrócili się od dolara w obliczu bezprecedensowego rozluźnienia polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną i odejścia od aktywów w rajach.
Połączenie negatywnych realnych rentowności w USA, rozszerzonych wycen amerykańskich aktywów i deficytu na rachunku bieżącym, który wymaga deprecjacji dolara w celu sfinansowania, prawdopodobnie wpłynie na walutę w przyszłym roku, napisali stratedzy z Goldman Sachs Asset Management w niedawnej nocie.
– Upatrujemy dalszej deprecjacji dolara w 2021 r. Dynamika płynności i przepływ informacji o wirusie może wpłynąć na timing osłabienia dolara, ale niekoniecznie na średniookresowy trend spadkowy – powiedział zespół Goldman Sachs.
Autor poleca również: