News

Czy Wall Street czeka korekta jak w styczniu 2018 roku?

0

Czy Wall Street czeka korekta jak w styczniu 2018 roku?Korekta na Wall Street jest coraz bardziej prawdopodobna – wskazują na to skrajne nastroje wśród zarządzających funduszami, inwestorów detalicznych oraz niedawne załamanie na rynku bitcoina, twierdzi amerykański inwestor giełdowy Alex Pitti. Pewnikiem jednak jest, że wyceny ostatnimi czasy nie mają znaczenia. Każdemu, kto martwi się wysokimi wycenami spółek o dużej kapitalizacji, mówi się, że nie zna nowego, finansowego świata. Obecna sytuacja przypomina sytuację ze stycznia 2018 roku, kiedy nastąpiła znaczna korekta.

  • Alokacja globalnych akcji przez zarządzających funduszami jest najwyższa od stycznia 2018 roku
  • Dźwignia finansowa brutto funduszy hedgingowych osiągnęła najwyższy poziom w ostatniej dekadzie
  • Pesymizm wśród inwestorów jest najwyższy od 11 tygodni
  • Korektę w styczniu 2018 roku również poprzedziła wyprzedaż bitcoina

Wall Street: S&P 500 narażony na korektę

Rynek jest obecnie trudny do przewidzenia, jednak coraz więcej osób czeka na nadchodzącą korektę. Jak można zobaczyć na poniższym wykresie, indeks Goldman Sachs składający się z 50 największych spółek granych na spadek wzrósł o koło 80% w ciągu ostatniego roku, obecnie znacznie przewyższa on S&P 500. Nadchodząca korekta może mieć gorsze skutki od poprzednich, które znamy, ponieważ wyceny są wyższe, aktywność na rynkach wzmożona, a inwestorzy coraz bardziej zaangażowani.

Wyceny jednak nie powinny znajdować się w centrum zainteresowania i analiz, ponieważ obecni spekulanci nie są nimi szczególnie zainteresowani.

Indeks ekspozycji NAAIM, który mierzy sposób pozycjonowania zarządzających funduszami, osiągnął ostatnio rekordowy poziom pod względem długiej ekspozycji. Wzrósł on z 106,76 punktów do 112,93 punktów 20 stycznia (aktualizacja następuje co tydzień). Wartość powyżej poziomu 100 punktów oznacza, że przeciętny zarządzający funduszem jest lewarowany na długą pozycję. Niestety indeks ten wszedł w życie w 2006 roku – byłoby wspaniale zobaczyć go na szczycie w marcu 2000 roku podczas bańki internetowej. Ogólnie rzecz biorąc, kiedy ten indeks osiąga wysoki poziom, nie zwiastuje to zagłady, ale tym razem może być inaczej ze względu na inne wskaźniki.

Sytuacja dotycząca funduszy na Wall Street

Obecny setup rynkowy wygląda identycznie jak ten ze stycznia 2018 roku z 2 powodów. Pierwszy z nich widoczny jest na poniższym wykresie. Alokacja globalnych akcji przez zarządzających funduszami jest najwyższa od stycznia 2018 roku. Optymizm zarządzających funduszami w odniesieniu do akcji również wzrósł do najwyższego poziomu od stycznia 2018 r., ponieważ wynosi 53%. Każdy wynik powyżej 50% jest skrajnym optymizmem.

Ponieważ zarządzający funduszami są bardzo byczo nastawieni, oczywiście mają niskie pozycje gotówkowe, które spadły do poziomu 3,9%, co jest najniższym poziomem od marca 2013 roku.

Z kolei fundusze hedgingowe są zdesperowane, aby dobrze sobie radzić w każdym kwartale i roku, dzięki czemu zawsze przyłączają się do zabawy. Obecnie większość zarządzających funduszami, którzy dbają o wyceny i są konserwatywni, już nie istnieje lub ma mało pieniędzy, co sprawia, że reguły gry ulegają zmianom. Przez ostatnie 10 miesięcy wiele osób się sparzyło na byciu ostrożnym i zachowawczym, dlatego coraz mniej ostrożna gra stała się chlebem powszednim.

Według badań podanych przez Morgan Stanley, dźwignia finansowa brutto funduszy hedgingowych osiągnęła najwyższy poziom w ostatniej dekadzie. Obecnie są one większe niż były w szczytowym momencie rynku w lutym 2020 roku. Jest to spowodowane faktem dynamicznej hossy na rynkach finansowych oraz dołączeniem milionów nowych traderów do gry po marcu 2020 roku.

Pesymizm wśród inwestorów, załamanie bitcoina

Według ankiety inwestorów indywidualnych AAAII, pesymizm jest najwyższy od 11 tygodni, gdyż 34,5% z nich było w tym tygodniu niedźwiedziami. 42,5% to byki, co stanowi 4,5 punktu procentowego powyżej średniej. Poniższa tabela przedstawia średnie nastroje inwestorów.

Drugim powodem, dla którego ten setup wygląda jak początek 2018 roku przed korektą, jest to, że Bitcoin przeszedł niesamowity rajd, który następnie się załamał. Bitcoin osiągnął szczyt około 1 miesiąc przed korektą rynku na początku 2018 roku. Obecnie kryptowaluta osiągnęła szczyt około 2 tygodnie temu. Porusza się bardzo niestabilnie, natomiast w pewnym momencie znajdował się ponad 30% od wyznaczonego szczytu.

Jak widać na powyższym wykresie, Bitcoin może być zdecydowanie największą bańką w ciągu ostatnich 44 lat.

Autor poleca również:

Crypto.com: nowe pary handlowe, Dogecoin, syndykat Filecoin i wiele innych nowości

Previous article

Euro wygląda o wiele lepiej od strony technicznej niż dolar, uważa ING

Next article

More in News

You may also like