News

Chińska policja skonfiskowała 4,2 mld USD od PlusToken

0

Chińska policja przejęła dziś aktywa kryptowalutowe o wartości aż 4,2 miliarda USD. Pochodzą one od PlusToken.

Chińska policja przejmuje środki PlusToken

Kontrowersje związane z PlusTokenem trwają. W sprawie aresztowano do tej pory 109 osób. Do tego chińskie władze zajęły aż 4,2 miliarda USD w kryptowalutach.

Według dokumentów sądowych opublikowanych 19 listopada i opublikowanych przez portal The Block, służby przejęły aż: 194 775 Bitcoinów (BTC), 833 083 Etherów (ETH), 1,4 miliona Litecoinów (LTC), 27,6 miliona tokenów EOS, 74 167 Dashów, 487 milionów tokenów XRP, 6 miliardów Dogecoinów (DOGE), 79 581 Bitcoinów Cash (BCH) i 213 724 Tetherów (USDT). Majątek ten posiadało zaledwie siedem osób skazanych w tej sprawie.

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Ludowego w Yancheng, zyski z przejętych aktywów kryptowalutowych przepadną na rzecz skarbu państwa. Dokładne szczegóły dalszego postępowania z tymi aktywami i ich przetwarzania zgodnie z prawem krajowym nie zostały w pełni określone.

PlusToken: od wzlotu do upadku

Program PlusToken, który po raz pierwszy opublikował swoją białą księgę w lutym 2018 r., promował się jako południowokoreańska giełda kryptowalut i dostawca portfela, który może zapewnić użytkownikom oprocentowane konta zdolne do generowania od 8 do 16 proc. zysków miesięcznie. Konieczny był jednak minimalny depozyt w wysokości 500 USD w aktywach kryptowalutowych.

Według artykułów z września 2020 roku, PlusToken oszukał może nawet 2 miliony osób w okresie od maja 2018 do czerwca 2019.

Część funduszy, jakie oszuści przejęli od swoich klientów, zostało wydane, aby zachęcić ówczesnych członków PlusToken do rekrutacji nowych osób. To jednak nie wszystko. Spore sumy na swoje prywatne cele wykorzystali liderzy projektu.

W efekcie powyższego już latem 2019 r. ta swoista piramida zaczęła upadać. Początkowo okłamywano klientów, że platforma nie działa, bowiem trwa „konserwację systemu”. Dość szybko na jaw wyszło, że liderzy programu próbowali uciec przed odpowiedzialnością. Ostatecznie chińskie władze zaczęły ich poszukiwać.

Orzeczenie Sądu Ludowego w Yancheng wskazuje na to, że do tej pory 15 osób zostało skazanych na pozbawienie wolności. Kary wynoszą od 2 do 11 lat więzienia. Do tego oszustów ukarano grzywnami w wysokości od 100 000 do aż 1 miliona USD.

Artykuł Chińska policja skonfiskowała 4,2 mld USD od PlusToken pochodzi z serwisu Bitcoin.pl – Polski Portal Bitcoin.

KGHM na poziomie najwyższym od 7 lat. Gdzie zatrzymają się wzrosty?

Previous article

Aż 12 spółek odnotowało rekord notowań w piątek. PlayWay stracił na zamknięciu aż 9,54%!

Next article

More in News

You may also like