News

Cena złota traci bodźce, które miałyby rozpocząć kolejny rajd kruszców

0

Cena złota traci bodźce, które miałyby rozpocząć kolejny rajd kruszcówCena złota spot w piątek rano spada powyżej 1840 dol. za uncję przerywając trzydniową wzrostową passę zapoczątkowaną we wtorek w okolicach czteromiesięcznego minimum na 1775 dol.

  • Od początku roku cena złota wzrosła o 21%
  • Kurs złota swoje maksimum wszechczasów wyznaczył w sierpniu tego roku na 2075 dol. za uncję
  • Jednak stopniowo opadał on i obecnie jest ponad 11,3% niżej niż ATH

Złoto może tracić siłę do kontynuacji wzrostów

Cena za złoto spot w porannej części czwartkowej sesji spada o skromne 0,10% do 1838,84 dol. za uncję. Oznacza to, że jak do tej pory w tym tygodniu kruszec ten podrożał już o 2,89%, jednak trudno uznać ten wynik za imponujący biorąc pod uwagę załamanie z poprzedniego tygodnia, które sprowadziło notowania złota w dół o aż 4,49%.

Cena złota traci bodźce, które miałyby rozpocząć kolejny rajd kruszców
Notowania ceny złota spot. Źródło: tradingview.com

Za wzrostem kursu złota stoi przede wszystkim osłabienie USD, w którym cena metalu szlachetnego jest denominowana. Indeks dolara dobił w czwartek do nowych dwu- i półletnich minimów na 90,59 pkt, a w piątek rano jest tylko nieznacznie wyżej na 90,63 pkt. Obecny tydzień przyniósł jak do tej pory obniżkę notowań indeksu o 1,26%.

Cena złota traci bodźce, które miałyby rozpocząć kolejny rajd kruszców
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Scenariusz szybszej niż spodziewanej odbudowy, który wywołał zmianę sentymentu rynkowego w listopadzie i silne załamanie ceny złota, jest już raczej wliczony w cenę. Jednak nic nie wyklucza możliwości poprawy prognoz gospodarczych. Ewentualna szybsza odbudowa gospodarek może wywołać presję inflacyjną, a to może okazać się korzystne dla wzrostu kursu złota.

Plus500

Jednak z drugiej strony, presja inflacyjna na amerykańskiego dolara może oznaczać reakcję Rezerwy Federalnej w postaci zmniejszenia zakresu luzowania ilościowego, co w rezultacie mogłoby umocnić dolara i wpłynąć na spadek ceny złota.

Zobacz również: Kurs Bitcoina (BTC) z szansą na wzrosty w 2021 roku dzięki osłabieniu USD

Zapowiadany od wielu miesięcy pakiet stymulacji fiskalnej w Stanach Zjednoczonych zdaje się nadal być tak odległy jak przed wyborami prezydenckimi. Warto jednak zaznaczyć, że zaproponowany w ostatnim czasie plan opiewający na 908 mld dol. zyskał nieco poparcia wśród części amerykańskich Kongresmenów w ostatnich dniach. To ponad dwa razy mniej niż 2,2 mld dol. proponowane jeszcze przed miesiącem przez Demokratów.

– Większość byczych czynników, które napędziły rajd w 2020 roku, prawdopodobnie będzie zanikać, co zmniejszy szansę na ponowny znaczny skok ceny złota w górę – stwierdzili analitycy Fitch Solutions w notatce. Ich zdaniem cena złota będzie oscylować wokół poziomu 1850 dol. w 2021 r.

Autor poleca również:

Cyberpunk 2077 od CD Projekt trafił przez pomyłkę do części graczy. I to w wersji.. kolekcjonerskiej

Previous article

Bitcoin w 2021 r. napotka opór na wysokości 50 tys. dol., uważa analityk Bloomberga

Next article

More in News

You may also like