News

CD Projekt głównym motorem napędowym spadków WIG20

0
Cyberpunk 2077

CD Projekt głównym motorem napędowym spadków WIG20Na początku tygodnia główne indeksy giełdowe przy Książęcej kontynuowały spadki. Na sentymencie wobec krajowych w dalszym ciągu ciążyła przecena akcji CD Projekt po słabej premierze gry Cyberpunk 2077. W weekend inwestorzy poznali oceny wystawiane przez graczy w serwisie Metacritic, który dokonuje ich agregacji. O ile wersja na PC oceniana była przyzwoicie (6,9/10) to oceny na konsolach starszej generacji wypadły źle (2,9 dla PS4 i 3.9 dla Xbox 360).

CD Projekt w tydzień odnotował prawie 50% korektę

Powyższe przełożyło się na znaczącą wyprzedaż akcji CD Projekt na otwarciu sesji, która momentami sięgała ponad 20%, a przez to akcje spółki w tydzień (licząc od maksimum z ubiegłego poniedziałku) odnotowały prawie 50% korektę. Spadki do poziomów bliskich
marcowego dołka uaktywniły jednak popyt, dzięki czemu walory CDR odrabiały spadki
kończąc sesję z wynikiem „zaledwie” -7,6%. W przypadku blue chipów negatywny wkład producenta gier w wycenę WIG20 równoważony był solidnymi wzrostami Allegro oraz Dino Polska. Wyraźnie zyskiwał także Tauron oraz Pekao SA. Podsumowując wydźwięk sesji nie był wbrew pozorom najgorszy biorąc pod uwagę, iż spadki zależały głównie od jednego waloru, a ich skala była w ciągu dnia ograniczona.

Tym nie mniej krajowe indeksy spadały w otoczeniu umiarkowanych wzrostów na
giełdach europejskich, które można uznać za korektę silnych spadków z piątku. Inwestorzy pozytywnie ocenili w ten sposób przedłużenie negocjacji ws Brexitu, co pomimo upływającego terminu, może być sygnałem woli osiągnięcia porozumienia. Rynki odreagowały także informacje o nałożeniu przez Niemcy kolejnego lockdownu przed świętami. Pozytywna atmosfera utrzymywała się także na początku sesji amerykańskiej, jako pochodna informacji o rozpoczęciu szczepień przeciwko COVID19 w Stanach Zjednoczonych. W ciągu dnia inwestorzy zaczęli jednak sprzedawać akcje w reakcji na dane o rekordowej liczbie zgonów na COVID-19 w USA w ubiegłym tygodniu. Na rynku panują także obawy o powrót do nakładania obostrzeń w związku z potencjalnym pogorszeniem się statystyk po świątecznej przerwie (okres intensywniejszych podróży) oraz już ogłoszonymi restrykcjami w wybranych krajach.

Z uwagi na spadkową końcówkę sesji w Ameryce, poranne notowania na rynkach
azjatyckich również cechowała przewaga podaży. Na rynki nie wpłynęły dane o
sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej z Chin, które były zgodne z
oczekiwaniami. Po południu dane o produkcji opublikują Stany Zjednoczone, natomiast
istotniejsze odczyty będą podawane dopiero w drugiej połowie tygodnia – dlatego nie
oczekujemy dzisiaj większej zmienności na globalnych rynkach akcji.

Autor poleca również:

Bitcoin testuje najwyższe poziomy od 2 tyg. Kurs BTC odbił od 19,5 tys. dol.

Previous article

Scope Fluidics z kolejnym europejskim patentem chroniącym technologię BacterOMIC

Next article

More in News

You may also like