News

Blok po 22 – 12 stycznia 2021: USD/JPY, Ropa WTI

0

Blok po 22 – 12 stycznia 2021: USD/JPY, Ropa WTIWtorek przyniósł kolejną sesję, podczas której dolar się umacniał na szerokim rynku. Wprawdzie dzisiaj umocnienie nie był już tak silne jak jeszcze przed kilkoma dniami, ale trudno mówić o sygnałach zwrotnych. Na parze USD/JPY zwyżka nadal wpisuje się w szerszy trend spadkowy i nadal można mówić jedynie o korekcie. Popyt ma jeszcze sporo miejsca w ramach trendu, wydaje się, że przynajmniej do okolic 104,60-70. Powoli też zaczynają wyjaśniać się przyczyny tej korekty. W najbliższym czasie głos zabierze wielu członków FED.

  • Umocnienie dolara nie przeszkadza we wzrostach na ropie
  • Pojawia się pierwszy głos o powolnym wygaszaniu programu skupu przez FED
  • Czwartek powinien być ważny dla kursu dolara

Wczorajsze wystąpienia przyniosły już pojedyncze głosy o tym, że powoli można zacząć myśleć o ograniczaniu tzw. programu skupu aktywów, pod warunkiem dobrej sytuacji gospodarczej. Skąd taka retoryka? Nowy prezydent w czwartek ogłosi wielki program stymulacyjny dla gospodarki USA. Może to oznaczać, że działania FED nie będą już aż tak potrzebne. Na razie jest to tylko pojedyncza wypowiedź i wydaje się, że rzeczywiście jest to dość odległa przyszłość.

USD/JPY nadal z miejscem do wzrostów

Bazowym scenariuszem zostaje słabość dolara w pierwszy kwartale roku, z uwagi na ogromną stymulację fiskalną. Możliwe, że czwartek i wystąpienie Joe Bidena przyniosą pretekst do zakończenia korekty na dolarze.

usdjpy

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Ropa coraz droższa

Notowaniom ropy naftowej nie przeszkadza ani silny dolar w ostatnich dniach, ani nawet problemy z pandemią np. przywrócenie lockdownu w Japonii czy jednej z chińskich prowincji. Działania OPEC są dobrze przemyślane i kartel rzeczywiście dba o jak najwyższą cenę surowca. Im jednak cena ropy jest wyższa, tym wyższe jest ryzyko pojawienia się korekty. Kurs WTI zdecydowanie przekracza 50 USD za baryłkę i nic nie zrobił sobie z tygodniowego oporu. Teraz celem jest linia trendu przy 55-56 USD za baryłkę. Mówiąc o ryzykach, warto przypomnieć ostatnie posiedzenie OPEC. Wcale nie było tam wielkiej zgodności i sytuację uratowała Arabia Saudyjska biorąc na siebie dodatkowe cięcia wydobycia w wysokości 1 mln baryłek dziennie.

ropa wti

Sam kształt porozumienia nie był imponujący, tak samo jak wykonanie planu za grudzień. Najnowsze dane mówią o tym, że państwa kartelu wykonały porozumienie zaledwie w 75%. Może to oznaczać, że maleje chęć utrzymywania niskiego wydobycia przy obecnej cenie. Także Arabia Saudyjska może w końcu wyłamać się i przestać brać na siebie zobowiązania. Wydaje się więc, że kolejne posiedzenie OPEC może nieść za sobą ryzyko korekty.

Autor poleca również:

Bethesda zapowiedziała grę Indiana Jones

Previous article

W GTA 6 zagramy kobietą? Nowe plotki na temat Grand Theft Auto VI

Next article

More in News

You may also like