Giełda

Bitcoin to bańka od czasu wybicia 20 tys. dol., uważa miliarder Jeffrey Gundlach

0

Bitcoin to bańka od czasu wybicia 20 tys. dol., uważa miliarder Jeffrey Gundlach
Jeffrey Gundlach

Prezes i współzałożyciel DoubleLine Capital, Jeffrey Gundlach (popularny miliarder zwany „królem obligacji”), twierdzi, że bitcoin to bańka spekulacyjna od chwili, gdy wybił psychologiczny opór 20 tysięcy dolarów.

  • Jeffrey Gundlach przez większość 2020 roku stawiał tezę, że kurs dolara będzie dynamicznie tracił na wartości
  • Jednocześnie rekomendował kupno złota oraz bitcoina jako zabezpieczenia przed inflacją
  • W momencie osiągnięcia przez kurs BTC rekordowych poziomów zmienia jednak swój pogląd i dopatruje się na tym rynku znamion bańki spekulacyjnej

Bitcoin coraz bardziej przypomina bańkę, uważa Gundlach

– Bitcoin, dla mnie, jest teraz w “terytorium bańki” w oparciu o to, jak się zachowuje. Ludzie, którzy podkreślają, że ma wspaniałą dynamikę podażowo-popytową, jeśli rzeczywiście angażują się w to instytucje, mają co do tego rację. Właśnie to napędza te dynamiczne ruchy na BTC powodując jednocześnie, że ma tendencję do stania się bańką – mówił w rozmowie z CNBC.

Gundlach opisuje, jak w zeszłym roku bazował na dwóch głównych scenariuszach: że kurs dolara idzie w dół, a bitcoin będzie zyskiwać. “Kiedy Bitcoin osiągnął około 23 tys. dolarów, uznałem jednak, że wzrosty przerodziły się w manię”.

Powiedział, że zmienił swoje bycze stanowisko na neutralne w stosunku do zdecentralizowanej waluty po tym, jak bitcoin pokonał psychologiczną granicę 20 tys. dol. Kiedy kurs BTC osiągnął 40 tys. dol. i spadł o prawie 20% w poniedziałek, Gundlach skomentował zachowanie monety w następujący sposób:

– Jest wysoce zmienna, gdy wszyscy zaczynają sprzedawać. Nie lubię BTC na obecnych poziomach. Nie podobają mi się rzeczy, które rosną tak dynamicznie. Naprawdę nie jestem przeciwnikiem, ale są chwile, kiedy ludzie wydają się być tak bardzo po jednej stronie łodzi, że nie wierzę, że ta będzie w stanie utrzymać odpowiedni kierunek – podsumował swoją wypowiedź popularny miliarder.

Podobną opinię prezentował na początku tygodnia analityk kryptowalutowy ukrywający się pod pseudonimem Tyler Durden. Jego zdaniem bitcoin to obecnie bańka, jednak waluty fiducjarne są jeszcze większą bańką spekulacyjną.

Bond King mocno zmienił zdanie o bitcoinie

Gundlach zwany królem obligacji (Bond King) wielokrotnie w 2020 roku pozytywnie wypowiadał się o kursie BTC sugerując jego mocniejsze wzrosty, wieszcząc jednocześnie zbliżający się upadek dolara. W czerwcu sugerował, że kurs dolara spadnie na dziesięcioletnie dołki, natomiast w listopadzie porównywał bitcoina do złota traktując go jako doskonałe zabezpieczenie przed inflacją.

Jednocześnie na początku ubiegłego roku Gundlach prognozował, że do grudnia cena BTC może powrócić w okolice pułapu 20 tysięcy dolarów i przebić go o kilka tysięcy. Podwojenie tej wartości jednak najwyraźniej spowodowało, że zmienił swoje nastawienie do najstarszej kryptowaluty dopatrując się w ostatnim rajdzie cech bańki spekulacyjnej.

Autor poleca również:

Bitcoin tracił w poniedziałek nawet 8 tys. dol. Kurs BTC spadał najmocniej od marca 2020 r.

Previous article

Poranny przegląd rynków: EUR/USD z potencjałem spadku do 1,20 USD?

Next article

More in Giełda

You may also like