Giełda

Bitcoin nie jest jeszcze nowym złotem, twierdzi redaktor kultowej gazety

0
Moneta Bitcoin stojąca na stole

Bitcoin nie jest jeszcze nowym złotem, twierdzi redaktor kultowej gazetyBitcoin nie jest jeszcze nowym złotem, jak twierdzi redaktora naczelny i wlaściciel gazety Forbes, Steven Forbes. Jego zdaniem, najpopularniejsza kryptowaluta cechuje się zbyt dużą zmiennością, a ograniczona do 21 mln coinów podaż Bitcoina może przełożyć się na jego ewentualną bezużyteczność w roli środka płatniczego.

  • Cena Bitcoina od początku roku wzrosła o niemal 155%, podczas gdy w tym samym czasie złoto zyskało 22,5%
  • Taki wzrost nie robi jednak wrażenia na Forbesie, który wierzy w złoto, ale nie w BTC
  • Zdaniem eksperta, zaletą złota jest mniejsza zmienność

Bitcoin nie jest złotem, twierdzi Forbes

Bitcoin wciąż mierzy się ze sporym gronem sceptyków w świecie finansów, którzy nie wierzą w przyszłość kryptowaluty. Jednym z nich, jest Steve Forbes, dla którego najsłabszym punktem BTC jest ograniczona podaż.

Forbes zdecydowanie jest pesymistą, jeśli chodzi o Bitcoina zwracając uwagę na fakt, że złoto od ponad 4 tys. lat jest fundamentem systemu płatniczego, zatem dlaczego miałoby się to zmienić na rzecz Bitcoina.

– Czy Bitcoin jest nowym złotem? Odpowiedź nadal brzmi: nie. – rozpoczął Forbes.

– Największym dopalaczem dla bitcoinowego boomu jest strach, że Rezerwa Federalna i inne banki centralne drukują zbyt dużo pieniądza. – stwierdził redaktor naczelny popularnego magazynu finansowego.

Forbes dodał także, że zmienność w przypadku Bitcoina jest zbyt szalona i dodał, że Bitcoin działał będzie tylko wtedy, gdy jego wartość będzie stabilna. Zwrócił uwagę na szereg tradycyjnych surowców, które nie cechują się tak dużymi zmianami ceny – przynajmniej nie takimi, jakich BTC doświadcza niemal codziennie.

Zobacz również: To dopiero połowa hossy na Wall Street, twierdzą analitycy JP Morgan

– Na ten moment, złoto jest najlepszym zabezpieczeniem przeciwko inflacji. – zaznaczył Forbes. – Gdy spoglądasz na zmieniającą się cenę złota w dolarach, tak naprawdę patrzysz na zmianę kursu dolara.

Plus500

Ciężko w pełni zgodzić się z tym zdaniem Forbesa, spoglądając zarówno na wykresy złota oraz kursu dolara. Cena złota spot od początku tego roku wzrosła o niemal 23%, podczas gdy indeks dolara, obrazujący zachowanie USD względem 6 głównych par walutowych, spadł w tym samym okresie o 5,86%.

– Podaż Bitcoina zdecydowanie ograniczy jego przydatność w przyszłości. – skwitował Steven Forbes. – Natomiast złoto zwiększa podaż o około 2% rocznie. Sprawia to, że złoto jest rzadkie, ale nie jest zbyt rzadkie.

 

Autor poleca również:

Państwa G7 chcą regulować kryptowaluty

Previous article

Popyt na akcje wzrośnie w 2021 r. o 1,1 bln USD – prognozuje JP Morgan

Next article

More in Giełda

You may also like