News

Bitcoin i kryptowaluty postrzegane jako alternatywa w dobie inflacji, twierdzi analityk Saxo Bank

0

Bitcoin i kryptowaluty postrzegane jako alternatywa w dobie inflacji, twierdzi analityk Saxo Bank
Anders Nysteen, starszy analityk Saxo Banku

Kryptowaluty przebojem wdarły się do świadomości inwestorów pod koniec 2020 r., a całkowita kapitalizacja rynku cyfrowych aktywów osiągnęła rekordowe poziomy. Bitcoin prawie potroił swoją wartość w ciągu kwartału, a następnie wiele alternatywnych monet (altcoinów), takich jak ether (ETH), podwoiło swoją wycenę. Trend ten widoczny jest również na początku 2021 roku i jak zauważa Saxo Bank w swojej prognozie kwartalnej, kryptowaluty stają się coraz bardziej akceptowalne przez inwestorów instytucjonalnych, co powinno korzystnie odbijać się na ich przyszłych wycenach.

  • Anders Nysteen, starszy analityk Saxo Banku w swojej analizie rynku kryptowalut zwraca uwagę na perspektywy wzrostowe jakie stoją przed bitcoinem i altcoinami w pierwszym kwartale 2021 r. oraz w jego kolejnych miesiącach
  • Istotnym czynnikiem napędzającym rajd kryptowalutowy było rosnące zainteresowanie instytucjonalne i rosnący entuzjazm wobec DeFi (zdecentralizowanych finansów)
  • Dodatkowym czynnikiem napędowym ma być również aktualizacja sieci Ethereum (ETH 2.0) pozwalająca na zwiększenie przepustowości transakcji

Kryptowaluty, czyli korzyści płynące z decentralizacji waluty

Podaż pieniądza fiat jest kontrolowana przez rządy i banki centralne poprzez możliwość drukowania pieniędzy według ich woli. Doprowadziło to do wielu przypadków hiperinflacji w minionych wiekach, zaczynając od starożytnego cesarstwa rzymskiego. Przy szybko rozwijającym się imperium wydatki na wojsko, logistykę i administrację wciąż rosły.

Aby pokryć te niebotyczne wydatki, Rzymianie nieustannie bili nowe monety o niższej próbie srebra, przekazując bogactwo ludziom i dewaluując walutę. Ta dewaluacja monet i wynikająca z niej hiperinflacja przyczyniły się w końcu do upadku cesarstwa.

– Strach przed dewaluacją systemu monetarnego sprawił, że ludzie zwrócili się ku nieefektywnym metodom barterowym, a w nowszych czasach ku aktywom chroniącym przed inflacją, takim jak złoto i towary. Chociaż bitcoin jest nadal zbyt zmiennym aktywem, aby można go było nazwać bezpieczną przystanią, zdecentralizowana natura kryptowalut przyciąga inwestorów jako zabezpieczenie przed inflacją – komentował Anders Nysteen z Saxo Banku.

Z ograniczoną podażą bitcoina wynoszącą 21 milionów BTC ma on podobne właściwości do niektórych towarów deficytowych, takich jak złoto. Używając tej analogii, bitcoin może być postrzegany jako opcja finansowa w razie upadku obecnego systemu monetarnego fiat, lub w razie nagłej przeceny walut tradycyjnych.

Ethereum czeka na naprawę wąskiego gardła dzięki ETH 2.0.

Z ograniczoną podażą bitcoina i dużymi kosztami energii związanymi z weryfikacją transakcji poprzez wydobycie, BTC jest uważany bardziej za magazyn wartości niż inne kryptowaluty, takie jak na przykład ether, natywna kryptowaluta sieci Ethereum. ETH ma również zastosowania przemysłowe, podobnie jak srebro w przestrzeni towarowej.

Sieć Ethereum umożliwia tworzenie inteligentnych kontraktów – wstępnie zaprogramowanych transakcji, które są uruchamiane automatycznie po spełnieniu określonych warunków, o ile w sieci są uiszczane niezbędne opłaty transakcyjne. Te inteligentne kontrakty mają szerokie zastosowanie poza branżą finansową, np. w rejestrowaniu własności nieruchomości, rozpatrywaniu roszczeń ubezpieczeniowych lub zarządzaniu systemami głosowania.

– Szerokie spektrum zastosowań jest obecnie silnie ograniczone, ponieważ sieć Ethereum umożliwia przetwarzanie relatywnie niewielkiej liczby transakcji na sekundę. Powoduje to wysokie opłaty transakcyjne, ponieważ uczestnicy konkurują o przepustowość, dlatego aktualizacja ETH 2.0 ma kluczowe znaczenie dla rozwijającej się sieci. Wolumen użytkowników w sieci Ethereum, mierzony liczbą unikalnych aktywnych adresów, jest wciąż daleki od szczytowej aktywności z końca 2017 roku, w przeciwieństwie do Bitcoina, gdzie liczba aktywnych adresów osiąga nowe szczyty – wyjaśnia Nysteen.

Źródło: Saxo Bank

Poza znacznym zwiększeniem przepustowości, aktualizacja ETH 2.0 przeniesie proces weryfikacji z dala od energochłonnych górników, którzy niekoniecznie muszą sami aktywnie inwestować w ETH. Zastąpi ją system stakingowy, w którym posiadacze ETH będą mogli zdecydować się na postawienie części swoich ETH na rynku i uczestniczenie w procesie walidacji.

W ten sposób otrzymają nagrody w postaci nowo wyemitowanych ETH, ale stracą część swojego udziału, jeśli w jakikolwiek sposób będą próbowali zmienić transakcje. Ciągły przepływ nowych emisji sprawia, że ETH z natury jest inflacyjny, a długoterminowy posiadacz, który nie bierze aktywnego udziału w stakingu, doświadczy spadku wartości. Ogólnym celem Ethereum jest jednak utrzymanie inflacji na wystarczająco niskim poziomie, aby mieć wystarczającą liczbę walidatorów, a tym samym utrzymać bezpieczeństwo sieci.

Według Money-movers.info dzienna wartość transakcji rozliczana w sieci Ethereum już we wrześniu prześcignęła sieć Bitcoin. Jednak BTC odzyskał prowadzenie pod koniec roku, w momencie dynamicznych wzrostów kryptowaluty.

Źródło: Saxo Bank

Wykorzystanie ekspozycji na kryptowaluty analogicznie do opcji

Na obecnych rynkach finansowych inwestorzy muszą patrzeć na akcje i instrumenty powiązane z akcjami, aby osiągnąć pozytywne stopy zwrotu. Chociaż inwestorzy kryptowalutowi w 2020 roku prawdopodobnie osiągnęli duże zyski, to ogromna zmienność na kryptowalutach wymusza ostrożność podczas handlu, uważa analityk Saxo Banku.

Przykładem tego była połowa marca ubiegłego roku, kiedy BTC i ETH straciły blisko połowę swojej wartości w ciągu jednego dnia, gdy rynki wpadły w panikę w związku z rosnącymi globalnymi wartościami zakażeń wirusem Covid-19. Oprócz bycia zabezpieczeniem przed inflacją, inwestycja w branżę kryptowalutową może być postrzegana jako podobna do dodania do swojego portfela opcji jako zakładów, które mają prawdopodobieństwo zredukowania wartości do zera lub dać wielokrotny zwrot.

– Patrząc w rok 2021 i pomijając inwestorów spekulacyjnych, pozytywne nastroje w przestrzeni kryptowalutowej opierają się na zwiększonej adopcji, a także na udanym rozwoju infrastruktury technologicznej, aby dotrzymać kroku rosnącym wymaganiom sieci. Jednocześnie na horyzoncie wciąż czają się zagrożenia związane z wyzwaniami regulacyjnymi i hakerami – podsumował Nysteen.

W 2020 roku kryptowaluty zaczęły przesuwać się z pozycji mało widocznych aktywów do interesujących graczy instytucjonalnych. Przyczyniają się do tego dwie rzeczy: możliwość postawienia od 3 do 5 procent swojego portfela na coś, co może przynieść wielokrotny zysk, oraz rosnąca w dynamicznym tempie ilość pieniędzy fiat w obiegu. Młode pokolenia, a teraz coraz częściej także zarządzający aktywami, są gotowi założyć się, że technologia kryptowalut wyprzedzi tradycyjne pieniądze.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: ropa naftowa notowania | bitcoin cena | dax | kurs eur/usd | kurs euro on line |

Aż 10 spółek odnotowało rekord notowań w piątek. Akcje CD Projekt straciły ponad 16%!

Previous article

WhatsApp nie czyta Twoich wiadomości. Nie musi…

Next article

More in News

You may also like