Giełda

BIS: CBDC to przyszłość, ale gotówka z nami pozostanie

0
budynek bis i logo

budynek bis i logoBenoît Cœuré z Banku Rozrachunków Międzynarodowych (Bank for International Settlements – BIS) przyznał właśnie, że choć CBDC zyskają na znaczeniu, gotówka pozostanie jednak na rynku.

  • BIS jest zdania, że choć cyfrowe płatności to przyszłość, gotówka pozostanie na rynku.
  • Powiedział to Benoît Cœuré, o czym wspomina strona banku.

BIS: gotówka jeszcze trochę z nami pozostanie

– W strefie euro, w przeciwieństwie do Szwecji czy Chin, popyt na banknoty jest nadal wysoki – powiedział Cœuré i dodał, że “ich rola jako środka płatniczego spada, ale pozostają one środkiem oszczędności. Nikt nie chce zmuszać konsumentów do wybierania metod płatności. Różnorodność jest dobrą rzeczą i sprzyja innowacjom. Celem jest zapewnienie wyboru, co oznacza umożliwienie konsumentom dalszego płacenia walutą emitowaną przez bank centralny”

Potem wszedł na temat cyfrowych walut banków centralnych (CBDC). Jego zdaniem innowacje są naturalną część wzrostu gospodarczego. Co jednak ciekawe, o czym on sam zapewne wie, dziś to Chiny są liderami w wyścigu dot. emisji CBDC. USA czekają i same przyznają, że nie zależy im na tym, by wyemitować cyfrowego dolara jako pierwsze państwo na świecie.

Bitcoin jest ok

Cyfrowa waluta banku centralnego to po prostu cyfrowy odpowiednik monet i banknotów – najbezpieczniejsza ze wszystkich walut, emitowana przez instytucję publiczną – powiedział Cœuré, mówiąc potem o tym, jak będzie wyglądał rynek płatniczy za kilka lat.

– W przyszłości będziesz mógł płacić za kawę na różne sposoby: oczywiście banknotami i monetami, które pozostaną dostępne tak długo, jak to konieczne, ale także kartami bankowymi, cyfrową walutą wydawaną przez bank centralny, systemami płatności, takimi jak Apple Pay, PayPal lub (…) Librą – stwierdził.

Wspomniał nawet o bitcoinie (BTC).

Jeśli chcesz płacić w bitcoinie… dlaczego nie, jeśli ty i przedsiębiorca rozumiecie i przyjmujemy ryzyko związane z tą aktywną kryptowalutą – dodał.

Autor poleca też:

Białoruś: największy bank w kraju oferuje sprzedaż kryptowalut

Previous article

Rynek kryptowalut i crowdfunding, a nowa regulacja Unii Europejskiej

Next article

More in Giełda

You may also like