News

Amerykanie dostaną nowe czeki po 600 USD

0

Przywódcy Partii Demokratycznej i Partii Republikańskiej w Kongresie powiadomili w niedzielę wieczorem o osiągnięciu nowego porozumienia o wartości ok. 900 mld USD. Nie jest jeszcze znany termin głosowania w tej sprawie, ale jest pewne, że pomysł polityków wejdzie w życie. W efekcie Amerykanie dostaną czeki warte aż 600 USD na osobę dorosłą i dziecko oraz wypłacone zostaną dodatkowe zasiłki dla bezrobotnych w wysokości 300 USD. Przyznane zostaną też fundusze dla małych firm, które ucierpiały z powodu epidemii Covid-19.

Amerykanie i nowe, zielone dolary

– Nareszcie mamy do czynienia z przełomem ponadpartyjnym, jakiego kraj potrzebował. (…) Ponieważ nasi obywatele będą w święta wciąż walczyć z koronawirusem, nie będą walczyć sami – mówił lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell.

Z kolei przywódca demokratycznej mniejszości w tej izbie Kongresu Chuck Schumer powiedział, że „to porozumienie jest dalekie od doskonałości. Ale w zupełnie wyjątkowej sytuacji przyniesie pilną pomoc krajowi”.

Nie wiemy jeszcze, kiedy dojdzie do głosowania zatwierdzającego ugodę, ale pewne jest, że to formalność.

Warto dodać, że ostatni punkt sporny ugody dotyczył programów pożyczkowych. Republikanie uzależniali je od tego by Rezerwa Federalna (Fed) otrzymała na nie zgodę Kongresu. Ich zdaniem programy pożyczkowe związane z koronawirusem powinny się już zakończyć, ponieważ „osiągnęły swój cel”. Demokraci byli innego zdania.

Krytyka

Senator Pat Toomey, który był przeciwnikiem programów pożyczkowych, stwierdził, że „wstępne porozumienie jest bezwarunkowym zwycięstwem podatników”. Umowa  „zachowa niezależność Fed i uniemożliwi Demokratom przejęcie programów dla celów politycznych i społecznych”. Jak dodał, niepokoją go „agresywne wysiłki” Demokratów, którzy chcą „udowodnić, że programy pożyczkowe nie kończą się 31 grudnia”.

Projekt Toomeya był ostatnią istotną przeszkodą dla ponadpartyjnego porozumienia – powiedział Schumer w niedzielę.

Jak informuje radio NPR, w sobotę liderzy w Kongresie przyznali, że rozwiązali prawie każdy inny sporny problem – od zagadnienia dot. kuponów żywnościowych i funduszy na wypadek katastrofy, po zniesienie wielomiesięcznych walk o fundusze dla władz stanowych i lokalnych.

Artykuł Amerykanie dostaną nowe czeki po 600 USD pochodzi z serwisu Bitcoin.pl – Bitcoin, kryptowaluty i technologia blockchain..

JPMorgan | Bitcoin będzie kosztował 650 000 USD

Previous article

Michael Saylor: chce pomóc Muskowi kupić Bitcoiny!

Next article

More in News

You may also like