Giełda

Adopcja bitcoina to możliwość kupienia nim bułek, a nie kolejny fundusz inwestycyjny, twierdzi Jakub Mościcki

0

Adopcja bitcoina to możliwość kupienia nim bułek, a nie kolejny fundusz inwestycyjny, twierdzi Jakub Mościcki
Jakub Mościcki, autor “Nie inwestuj”

W zeszłym tygodniu pojawiła się informacja, że S&P Dow Jones rozpocznie publikację danych kryptowalutowych oraz indeksów cyfrowych aktywów, co zdaniem ekspertów będzie kolejnym krokiem do zwiększenia adopcji bitcoina. Innego zdania jest jednak Jakub Mościcki, autor książki „Nie inwestuj” oraz wiceprezes Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii (IGBiNT), który twierdzi, że o adopcji kryptowalut można mówić w momencie, gdy uda się za nie kupić podstawowe produkty codziennej potrzeby, a nie w momencie, gdy pojawia się nowe rozwiązanie wspierające trading.

  • Zdaniem Mościckiego adopcja kryptowalut w codziennym życiu jest niezbędna, jeżeli te mają ewoluować z instrumentu stricte spekulacyjnego
  • Komentując obecne wzrosty BTC i ETH uważa, że trend jest przyjacielem tradera i nie powinno się grać przeciwko niemu
  • Działania S&P Dow Jones, czy też Visy albo PayPala są istotne, nie jest to jednak ten rodzaj adopcji, który zwiększa świadomość przeciętnego konsumenta o kryptowalutach

Dla bitcoina najistotniejszym elementem jest adopcja, twierdzi Jakub Mościcki

Mościcki był gościem Roberta Wojciechowskiego z IGBiNT na antenie Comparic24.tv, gdzie poruszono tematy obecnych trend na rynkach kryptowalutowcy oraz najnowszej książki „Nie inwestuj”, która trafiła do przedsprzedaży w IV kw. bieżącego roku. Gość rozmowy jest zdania, że na rynku bitcoina i jego pochodnych życzeniowe myślenie się nie sprawdza, a jedyna słuszna strategia to podążanie za trendem: czy to spadkowym, czy też wzrostowym.

Tak jak mawia powiedzenie rynkowe: „trend is your friend”, czyli trzeba przyłączać się do tego co trwa, a nie zastanawiać się nad tym co będzie. Trzeba grać to co widzimy, a nie to co chcielibyśmy, żeby było. Jeżeli założymy, że bitcoin będzie po milion dolarów to wcale nie musi się to sprawdzić, jeżeli trend będzie spadkowy. Co będzie, to nie pytanie do mnie: tak jak napisałem w tytule swojej książki nie inwestuj. Będzie to najbardziej bezpieczna strategia, jeżeli chodzi o pieniądze większości ludzi – mówił Jakub Mościcki, wiceprezes IGBiNT oraz autor książki „Nie inwestuj”.

Jeżeli bitcoin i inne kryptowaluty mają cały czas zwiększać swoją wartość, to niezbędna jest ich adopcja w realnej gospodarce, możliwość wykorzystania ich do zakupu podstawowych produktów i usług; nie tylko w Internecie, ale również w sklepach stacjonarnych. Bez tego Mościki uważa, że cyfrowe aktywa pozostaną jedynie spekulacyjną ciekawostką dla traderów.

Głównym czynnikiem wpływającym na wszystkie kryptowaluty jest to, czy będą one wdrażane w rzeczywistej gospodarce, czy będziemy mogli nimi zapłacić za chleb, w sklepie za buty czy komputer. Jeżeli pozostaną bowiem w sferze czysto spekulacyjnej to będą zachowywały się tak jak do tej pory, czyli raz szły w górę, raz szły w dół, w zależności od tego jaki jest publiczny sentyment i nastawienie do tych aktywów. Dla mniej kluczowym elementem jest adopcja – dodaje Mościcki.

Autor poleca również:

Bitcoin i złoto nadal będą rosły, niepewny FTSE 100: sentyment rynkowa 7 grudnia 2020 r.

Previous article

Grayscale: Rośnie liczba nowych inwestorów Ethereum

Next article

More in Giełda

You may also like